
Zamek Tropsztyn
Zamek Tropsztyn to rekonstrukcja dawnej warowni wzniesiona nad brzegami Jeziora Czchowskiego. Oryginalna budowla powstała w I poł. XIII wieku z inicjatywy rodu Ośmiorogów.
Źródło: Jakub Hałun, Wikimedia Commons

Zamek w Rytrze
Zamek w Rytrze powstał na przełomie XIII i XIV wieku. Należał do dóbr królewskich. Po latach zniszczeń warownię częściowo zrekonstruowano. Co ciekawe, to nie koniec prac na tym terenie. Niebawem zamczysko ma przejść kolejną rozbudowę. Zamontowane zostanie również oświetlenie.
Źródło: Waraciła, Wikimedia Commons

Zamek w Niedzicy
Zamek w Niedzicy powstał w XIV wieku. Głównym przeznaczeniem konstrukcji były cele obronne na północnej granicy Węgier. Co ciekawe, pozostawał on w rękach węgierskich rodów aż do 1945 roku. Obecnie w zamku mieści się muzeum, a także pokoje gościnne. Zwiedzać możemy również wozownię i spichlerz.
Źródło: Tomasz Woźniak, Wikimedia Commons

Zamek Pieskowa Skała
Zamek Pieskowa Skała w Ojcowie to z pewnością perełka leżąca na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Pierwsze wzmianki o konstrukcji pochodzą jeszcze z 1315 roku. Obecnie zwiedzać można tam basztę, liczne wystawy i ogrody.
Źródło: ESKA.pl

Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn w Rudnie to właściwie ruiny, jednak miejsce to jest zdecydowanie klimatyczne. Obiekt powstał w XIV wieku. Został zniszczony w wyniku najazdu szwedzkiego w 1656 roku. Mimo złego stanu technicznego zamek jest obecnie udostępniany zwiedzającym.
Źródło: www.szymonkaczmarczyk.com, Wikimedia Commons

Zamek w Muszynie
Zamek w Muszynie od czasu renowacji cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów. Miejsce to stało się jedną z najważniejszych i najpiękniejszych atrakcji uzdrowiska.
Źródło: Konrad Rogoziński

Zamek w Korzkwi
Zamek w Korzkwi powstał w XIV wieku. Stał się wkrótce częścią szlaku tzw. Orlich Gniazd. Zamek w Korzkwi można zwiedzać po uzgodnieniu telefonicznym w cenie 15 zł za osobę (osoby dorosłe).
Źródło: LuzynaS, Wikimedia Commons

Zamek w Niepołomicach
Leżący w samym centrum Niepołomic Zamek Królewski to z pewnością jedne z najpiękniejszych tego typu miejsc w Małopolsce. W komnatach można zobaczyć m.in. dwie galerie malarstwa i rzeźby ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.
Źródło: Miasto i Gmina Niepołomice, Facebook

Zamek w Wiśniczu
Zamek w Wiśniczu powstał w XIV wieku. Obecnie można zwiedzać tam m.in. podziemne stajnie, kryptę grobową Lubomirskich czy ekspozycję prof. Czesława Dźwigaja, a także wystawę „Średniowieczne narzędzia tortur”.
Źródło: Kj, Wikimedia Commons

Zamek Królewski na Wawelu
W zestawieniu nie mogło oczywiście zabraknąć najsłynniejszego zamku w Polsce. Zamek na Wawelu to liczne, w tym bezpłatne wystawy. Oglądać możemy m.in. Ogrody Królewskie, Krużganek, Smoczą Jamę, Basztę Sandomierską, Skarbiec Koronny czy Zbrojownię.
Źródło: Klaudia Bobela
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...