Najciekawsze zamki położone wokół Podhala. To prawdziwy magnes na turystów
Zamek w Niedzicy
Zamek Dunajec, powszechnie nazywany Zamkiem w Niedzicy, położony jest zaledwie 40 kilometrów od Zakopanego. To jeden z najsłynniejszych polskich zamków, wzniesiony jeszcze w XIV wieku. Legenda głosi, że pod koniec XVIII wieku przebywali w nim Inkowie, którzy uciekli przed prześladowaniami Hiszpanów. Współcześnie zamek służył jako plener wielu filmów, m.in. "Zemsty".
Zamek Lubowelski
Zamek Lubowelski znajduje się w miejscowości Lubowla w Słowacki, zaledwie 80 kilometrów od Zakopanego. Początki jego budowy datuje się na koniec XIII wieku. Obecnie obiekt jest częściowo zrujnowany — posiada współczesną odbudowę. W zachowanej części mieści się muzeum, w którym można zobaczyć m.in. kopię polskich klejnotów koronacyjnych. Tuż obok niego mieści się Muzeum Architektury Ludowej Regionu Spiskiego.
Zamek Orawski
Zamek Orawski jest położony w miejscowości Zamki Orawskie w Słowacji. Znajduje się zaledwie 65 km od Zakopanego. Ta wyjątkowa budowla została wzniesiona na skale, nad rzeką Orawą. Chętni mogą zwiedzić obiekt w całości — istnieje także możliwość wynajęcia polskojęzycznego przewodnika. Na terenie podzamcza od kwietnia do września organizowane są cyklicznie średniowieczne festyny dla turystów.
Zamek Czorsztyn
Zamek Czorsztyn znajduje się w Pieninach, niecałą godzinę drogi samochodem od Zakopanego. Jego pierwszą część wzniesiono jeszcze w XIII wieku. Jego ruiny obecnie wyróżniają się na tle Dunajca i przyciągają do siebie rzeszę turystów. Przez stulecia był inspiracją dla artystów. Pisali o nim m.in. Maria Konopnicka, Jan Kasprowicz, Kazimierz Tetmajer, Władysław Orkan, czy Wanda Wasilewska.
Zamek Spiski
Zamek Spiski znajduje się w miejscowości Žehra na Słowacji, niecałe 100 kilometrów od Zakopanego. To prawdziwa perła, jeśli chodzi o tego typu zabudowania w regionie. Jego pierwsze części zaczęły powstawać jeszcze na przełomie XI i XII wieku. Na jego terenie znajduje się muzeum, dostępne dla zwiedzających. W nim poznacie historię zamku, dowiedzie się o broni średniowiecznej i prawu feudalnemu. Obiekt został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Zamek w Suchej Beskidzkiej (Zamek Suski)
Zamek Suski znajduje się w małopolskiej miejscowości Sucha Beskidzka. Często, ze względu na swoją charakterystyczną architekturę, jest nazywany "małym Wawelem". Za czasów świetności, magnaci prowadzili w nim jedną z największych bibliotek w Polsce. Niestety znaczna część zbiorów została zniszczona podczas II WŚ. Na jego terenie znajduje się muzeum, a tuż przy nim położony jest niezwykły park zamkowy.
Zamek w Kieżmarku
Zamek w Kieżmarku jest położony na Spiszu, w północnej Słowacji. Jest uznawany za tzw. zamek miejski, a jego utworzenie w XV wieku podyktowane zostało koniecznością obrony miasta. Obecnie znajduje się w nim muzeum, dostępne dla zwiedzających. Turyści mogą poznać rozwój Kieżmarku od jego powstania do lat 30. XX w. na tle dziejów władających nim rodów.
Ruiny Zamku Pienińskiego
Ruiny Zamku Pienińskiego znajdują się w Krościenku nad Dunajcem. To jeden z nielicznych przykładów zamków wysokogórskim w Polsce. Chociaż współcześnie zachowały się tylko jego ruiny, warto odwiedzić go ze względu na jego niezwykłą historię. Obiekt utożsamia się ze św. Kingą, która ufundowała go, aby dał schronienie kobietom z klasztoru klarysek. To w nim miała także schronić się wraz z zakonnicami podczas najazdu Tatarów.