
Najstarsze miasta w Polsce. Pierwsze miejsce was zaskoczy!
Zapytani o największe czy najludniejsze miasta w Polsce zazwyczaj bez problemu wskażemy na Warszawę, Kraków, Wrocław czy Łódź. Trudniej będzie, jeśli ktoś zapyta nas o to, jakie są najstarsze miasta w Polsce? Wyzwanie staje się wtedy o wiele trudniejsze. Co ciekawe, najstarsze miasta w Polsce leżą w dość blisko siebie. Dlaczego? Które z nich jest najstarsze? Sprawdźcie w naszej galerii.
Źródło: Piotr1962/Pudelek/Piotr Fuz/SuperGlob/Hons084/Ludwig Schneider/Wikimedia Commons

10. Środa Śląska
Środa Śląska lokowana była w 1235 roku na prawie średzkim. Miasto zamieszkuje obecnie niespełna 10 tys. osób. Niegdyś nazywana była Neumarkt, czyli Nowym Targiem.
Źródło: Beata Zdyb/Wikimedia Commons

9. Ujazd
Ujazd jest miastem zlokalizowanym w woj. opolskim, liczącym niespełna 2 tys. mieszkańców. Prawa miejskie nadano Ujazdowi 25 maja 1223 roku. Do 1525 roku pozostawał własnością biskupów wrocławskich.
Źródło: Iwunka/Wikimedia Commons

8. Nysa
Nysa to miasto położone w woj. opolskim. Zamieszkuje je obecnie ponad 44 tys. osób. Prawa miejskie Nysa uzyskała w 1223 roku. Lokowano ją na prawie flamandzkim. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi również z 1223 roku.
Źródło: Piotr Fuz/Wikimedia Commons

7. Cieszyn
Przyjmuje się, że lokacja Cieszyna nastąpiła w latach 1217-1223. Pierwsza wzmianka o mieście (wówczas Tescin) pochodzi z 1155 roku. Cieszyn leży w woj. śląskim.
Źródło: SuperGlob/Wikimedia Commons

6. Sobótka
Szóste miejsce w zestawieniu najstarszych miast Polski zajmuje Sobótka zlokalizowana w woj. dolnośląskim. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1148 roku. Praw miejskie Sobótka otrzymała w 1221 roku za sprawą Henryka Brodatego.
Źródło: Domena Publiczna/Wikimedia Commons

5. Leśnica
Leśnica to miasto zlokalizowane w woj. opolskim. Prawa miejskie nadano jej w 1217 roku. W 1429 roku miasto spalili husyci podczas wyprawy na Śląsk. Leśnica zamieszkiwana jest przez ok. 2600 osób.
Źródło: Piotr1952/Fotopolska.eu/Wikimedia Commons

4. Racibórz
Racibórz lokowano na prawie flamandzkim w 1217 roku. W 1567 roku powstał tam pierwszy browar na ziemiach Polski i fabryka elektrod założona ok. 1895 roku. Racibórz w woj. śląskim zamieszkuje ponad 54 tys. osób.
Źródło: Hons084/Wikimedia Commons

3. Opole
Na trzecim miejscu w rankingu znalazło się Opole, które lokowano na prawie magdeburskim w 1217 roku. Obecnie miasto zamieszkuje ok. 126 tysięcy osób. Pierwsze wzmianki o Opolu sięgają 845 roku.
Źródło: Pudelek/Wikimedia Commons

2. Lwówek Śląski
Na drugim miejscu w zestawieniu znalazł się Lwówek Śląski, który otrzymał prawa miejskie w 1217 roku z nadania Henryka I Brodatego. Budowa słynnego Zamku Książęcego w mieście rozpoczęła się w 1140 roku. Co ciekawe, w mieście działa jeden z najstarszych browarów w Europie – „Browar Lwówek”. Jego tradycje piwowarskie sięgają 1209 roku.
Źródło: Ludwig Schneider/Wikimedia Commons

1. Złotoryja
Pod względem prawnym, opartym na akcie lokacji na prawie magdeburskim, Złotoryja jest oficjalnie najstarszym miastem w Polsce, a prawa miejskie uzyskała w 1211 roku. Obecnie miasto zlokalizowane w woj. dolnośląskim zamieszkuje ponad 15 tys. osób.
Źródło: Thor/Fotopolska.eu/Wikimedia Commons
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...