
Orawski Park Narodowy
Eksploatacja wspomnianych torfowisk rozpoczęła się w połowie XIX wieku. Torf wykorzystywano na opał, jako nawóz i ściółkę dla zwierząt. Wspomniana chałupnicza eksploatacja zakończyła się w 1994 roku, jednak znacznie zmniejszyła ona samą powierzchnię torfowiska.
Autor: Jerzy Opioła, Wikimedia Commons/ Archiwum prywatne

Orawski Park Narodowy
Jak dodaje autor, niestety na torfowisku Puścizna Wielka eksploatacja przemysłowa trwa od 1967 roku, odwadniając teren i wybierając torf, co powoduje nieodwracalne zmiany na istniejącym od tysięcy lat terenie.
Autor: Baasia B, Wikimedia Commons/ Archiwum prywatne

Orawski Park Narodowy
Orawski Park Narodowy miałby powstać w granicach wiodących zgodnie z granicami obszaru Natura 2000 PLC 120003, czyli mniej więcej w obszarze od Chyżnego, Nowakowej, Piekielnika i Czarnego Dunajca, a wszystko to nieopodal Nowego Targu.
Autor: Zrzut ekranu, Propozycja Uzupełnienia Sieci Polskich Parków Narodowych, Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze/ Archiwum prywatne

Orawski Park Narodowy
Jak wspomina autor, głównym walorem nowo utworzonego parku byłyby Torfowiska Orawsko-Nowotarskie, jako unikatowy kompleks torfowisk wysokich, jedyny taki w tej części Polski. Najbliższe podobne torfowiska znajdują się w Bieszczadach i Sudetach. Charakterystyczną cechą torfowisk są porastające je kosodrzewiny i sosny błotne.
Autor: Zrzut ekranu, Tomasz Wilk, Propozycja Uzupełnienia Sieci Polskich Parków Narodowych, Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze/ Archiwum prywatne

Orawski Park Narodowy
Gdyby udało się doprowadzić do powstania Orawskiego Parku Narodowego, byłby to jedyny torfowiskowy park narodowy Centralnych Karpatach Zachodnich, a co ciekawe, byłby to jedyny park narodowy, w którym całość gruntów należałaby do wspólnot wiejskich i właścicieli indywidualnych.
Autor: Jerzy Opioła, Wikimedia Commons/ Archiwum prywatne

Podziemny Park Narodowy Kopalnia Soli Wieliczka
Proponowany Podziemny Park Narodowy Kopalnia Soli Wieliczka miałby chronić dziedzictwo geologiczne w postaci kryształowych grot z kryształami halitu, których geneza sięga jeszcze plejstocenu. Kopalnia Soli Wieliczka w 1978 roku trafiła na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Autor: Hval, Wikimedia Commons/ Creative Commons

Podziemny Park Narodowy Kopalnia Soli Wieliczka
Jeśli udałoby się utworzyć Podziemny Park Narodowy Kopalnia Soli Wieliczka, byłyby to pierwszy na świecie podziemny park narodowy.
Autor: Kriskros, Wikimedia Commons/ Creative Commons

Podziemny Park Narodowy Kopalnia Soli Wieliczka
Autorem tej idei jest profesor Zofia Alexandrowicz, która na sympozjum naukowym poświęconym ochronie dziedzictwa geologicznego Kopalni Soli Wieliczka w 1995 roku wystąpiła z propozycją powołania parku narodowego w Wieliczce.
Autor: Rocker1984, Wikimedia Commons/ Creative Commons

Podziemny Park Narodowy Kopalnia Soli Wieliczka
Koncepcja nie ma określonych jasnych granic z powodu podziemnego charakteru nie da się ich nanieść na dwuwymiarową mapę powierzchni ziemi. Nie jest też jasne, jak PPN w Wieliczce miałby wypełnić warunek konieczny, czyli zapis o minimalnej powierzchni parku narodowego wynoszący co najmniej 1000 ha.
Autor: Ukko.de, Wikimedia Commons/ Creative Commons

Podziemny Park Narodowy Kopalnia Soli Wieliczka
Jak podaje autor, mając na uwadze, że w Kopalni Soli w Wieliczce udało się powołać podziemny rezerwat przyrody, nie widać przeszkód, aby uczynić z kopalni park narodowy.
Autor: Oleba, Wikimedia Commons/ Creative Commons
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...