
Jakie obowiązki ma właściciel mieszkania wobec najemcy?
Nie wszyscy wiedzą, jakie obowiązki ciążą na właścicielu mieszkania, bowiem dużo więcej mówi się o wymaganiach wobec najemcy. Niektóre kwestie mogą was zaskoczyć. Więcej w naszej galerii!

Obowiązek dokonywania napraw w mieszkaniu
Właściciel ma obowiązek wykonania i sfinansowania napraw w lokalu, który wynajmuje. Oczywiście chodzi o uszkodzenia wynikające z normalnego zużycia. Właściciel jest zobowiązany wydać najemcy lokal w stanie pozwalającym z niego korzystać w uzgodnionej formie. W okresie najmu wynajmujący powinien utrzymać lokal w stanie pozwalającym najemcy na korzystanie ze wszystkich sprzętów. To na właścicielu spoczywa obowiązek dokonywania napraw lub wymiany instalacji i elementów wyposażenia, a zwłaszcza napraw i wymiany wewnętrznych instalacji – wodociągowej, gazowej, kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, ciepłej wody, elektrycznej oraz wymiany pieców grzewczych, stolarki okiennej i drzwiowej, tynków i podłóg. Warto przy tym zaznaczyć, że drobne naprawy leżą po stronie najemcy. Drobne i oczywiście te, co do których sam się przyczynił.

Obowiązek dokonywania napraw również w częściach wspólnego użytku
Niedziałająca winda, zniszczona klatka schodowa czy przepełniony śmietnik – myślisz, że właściciel nie ma nic do tego? Otóż nie. Obowiązki wynajmującego mieszkanie obejmują nie tylko naprawy w mieszkaniu, ale także dbanie o sprawność pomieszczeń i urządzeń znajdujących się w budynku i służących do użytku wszystkich mieszkańców. W razie konieczności, właściciel lokalu ma obowiązek dokonania napraw budynku, pomieszczeń, instalacji oraz urządzeń lub interwencji w spółdzielni.

Właściciel musi dochować terminów wypowiedzenia zawartych w umowie, jeśli chce podnieść czynsz
Martwisz się, że z dnia na dzień właściciel może podnieść ci czynsz za wynajem? Kiedy i w jaki sposób wynajmujący może go podnieść? Otóż właściciel lokalu może podwyższyć czynsz albo inne opłaty za używanie lokalu, ale tylko wypowiadając jego dotychczasową wysokość najpóźniej na koniec miesiąca kalendarzowego, z zachowaniem terminów wypowiedzenia, który wynosi 3 miesiące, chyba że strony w umowie ustalą termin dłuższy. Taka podwyżka za wynajem nie może występować częściej niż co 6 miesięcy.

Właściciel ma obowiązek uprzedzić o swojej wizycie
Jeśli właściciel mieszkania chce odwiedzić lokum, zawsze powinien uzgodnić to z najemcą. Jeżeli wejdzie do mieszkania niezapowiedziany lub będąc w nim odmówi opuszczenia lokalu mimo żądań lokatora, łamie art. 193 Kodeksu karnego i grozi mu kara więzienia. Warto jednak podkreślić, że w sytuacji, gdy lokator odmawia udostępnienia mieszkania lub jest nieobecny – właściciel ma prawo wejść do mieszkania w obecności funkcjonariusza policji lub straży miejskiej.