Te osoby nie dostaną ślubu kościelnego
Kto nie może zawrzeć małżeństwa kościelnego?
Oni nie dostaną ślubu kościelnego
Przeszkoda wieku
Nie może zawrzeć ważnego małżeństwa mężczyzna przed ukończeniem szesnastego roku życia i kobieta przed ukończeniem czternastego roku. Konferencja Episkopatu Polski, zgodnie z pozwoleniem KPK (kan. 1083 § 2), ustaliła wiek dla mężczyzny na 21 rok życia, a dla kobiety – 18 rok życia. Podobnie też postanawia polskie prawo państwowe.
Oni nie dostaną ślubu kościelnego
Poligamia
Nie może zawrzeć małżeństwa ten, kto pozostaje w związku małżeńskim, nawet jeżeli zostało ono niedopełnione.
Oni nie dostaną ślubu kościelnego
Impotencja
Małżeństwo z natury rzeczy jest nastawione na zrodzenie i wychowanie potomstwa, dlatego też mówiąc o zdolności do zawarcia związku małżeńskiego ma się na uwadze między innymi zdolność do podejmowania aktów skierowanych do przedłużenia życia ludzkiego.
Należy tu rozumieć niezdolność do współżycia małżeńskiego przynajmniej jednej ze stron, nie zaś o niezdolność do zrodzenia potomstwa. Niemoc płciowa, aby była przeszkodą, nie musi być absolutna (niezdolność całkowita mężczyzny lub kobiety do współżycia); wystarczy, gdy jest względna (mężczyzna nie może współżyć z kobietą, z którą zawarł małżeństwo lub kobieta z poślubionym przez siebie małżonkiem).
Przeszkoda niemocy płciowej pochodzi z prawa Bożego naturalnego (prawo wpisane w naturę ludzką) i wyklucza możliwość uzyskania dyspensy, czyli pozwolenia na małżeństwo.
Oni nie dostaną ślubu kościelnego
Święcenia kapłańskie
Nie może zawrzeć małżeństwa ten, kto otrzymał święcenia kapłańskie.
Oni nie dostaną ślubu kościelnego
Ślub czystości
Według prawa kanonicznego "nieważnie usiłują zawrzeć małżeństwo ci, którzy są związani wieczystym ślubem publicznym czystości w instytucie zakonnym". Chodzi więc tu o ślub, czyli o świadomie i dobrowolnie uczynioną Bogu obietnicę. Nieważne małżeństwo próbują zawrzeć osoby, które są związane wieczystym ślubem publicznym czystości w instytucie zakonnym.
Oni nie dostaną ślubu kościelnego
Przeszkoda uprowadzenia
Zgodnie z prawem kanonicznym "nie może być ważnie zawarte małżeństwo pomiędzy mężczyzną i kobietą uprowadzoną lub choćby przetrzymywaną z zamiarem zawarcia z nią małżeństwa, chyba że później kobieta uwolniona od porywającego mężczyzny oraz znajdując się w miejscu bezpiecznym i wolnym sama swobodnie wybierze to małżeństwo". Przeszkoda powstaje nie tylko w przypadku porwania kobiety przemocą i zatrzymania w celu zawarcia małżeństwa, ale także wtedy, gdy zostanie ona zatrzymana przez mężczyznę z takim samym zamiarem. Nie jest ważne, gdzie miało miejsce wspomniane zatrzymanie - czy to w jej własnym mieszkaniu, czy też w miejscu, do którego dobrowolnie przybyła. Według prawa kościelnego jak długo kobieta uprowadzona jest pod władzą mężczyzny, tak długo nie może ona w sposób wolny wyrazić zgody na małżeństwo. Powinna być uwolniona od porywającego mężczyzny oraz znaleźć się w miejscu wolnym i bezpiecznym. Wówczas może wyrazić prawdziwą zgodę na małżeństwo i przeszkoda uprowadzenia przestaje mieć miejsce.
Oni nie dostaną ślubu kościelnego
Brak chrztu
Ślubu kościelnego nie może zawrzeć osoba, która jest nieochrzczona. Od tej przeszkody można uzyskać dyspensę pod warunkiem, że drugi z małżonków jest ochrzczony, oświadczy, że "jest gotowy odsunąć od siebie niebezpieczeństwo utraty wiary" i zrobi wszystko, aby ich dzieci zostały ochrzczone i wychowane w Kościele katolickim, a nieochrzczony małżonek to zaakceptuje.
Oni nie dostaną ślubu kościelnego
Małżonkobójstwo
Osoba, którą dążąc do zawarcia małżeństwa ze swoim ukochanym dopuściła się morderstwa wcześniejszego małżonka (jego lub własnego), nie otrzyma ślubu kościelnego.
Oni nie dostaną ślubu kościelnego
Pokrewieństwo
Ślubu kościelnego nie mogą ze sobą zawrzeć osoby spokrewnione w linii prostej i bocznej do czwartego stopnia. W przypadku pokrewieństwa w linii bocznej trzeciego i czwartego stopnia istnieje możliwość uzyskania dyspensy.
Oni nie dostaną ślubu kościelnego
Konkubinat
Ślubu kościelnego nie mogą zawrzeć osoby, które od lat żyją jawnie ze sobą pod jednym dachem tak, jakby były małżeństwem.
Oni nie dostaną ślubu kościelnego
Adopcja
Nie mogą zawrzeć małżeństwa ze sobą także ci, którzy są związani pokrewieństwem prawnym powstałym z adopcji, w linii prostej lub w drugim stopniu linii bocznej.
Oni nie dostaną ślubu kościelnego
Powinowactwo
Ślubu kościelnego nie mogą zawrzeć także osoby spowinowacone w linii prostej lub bocznej, co oznacza, że w przypadku śmierci małżonka nie można poślubić np. jego syna lub ojca.