Oni odeszli w 2023 roku. Artyści, ludzie sportu i naukowcy byli mocno związani z Krakowem
Oni odeszli w 2023 roku. Artyści, ludzie sportu i naukowcy byli mocno związani z Krakowem
Uroczystość Wszystkich Świętych, którą obchodzimy w środę, 1 listopada, jest okazją do zadumy, refleksji oraz wspomnienia tych, którzy zmarli w 2023 roku, a byli związani z Krakowem i Małopolską. Ich odejście jest nieodżałowaną stratą nie tylko w wymiarze indywidualnym, ale także dla całej krakowskiej społeczności.
Stanisław Radwan
Kompozytor, artysta teatru, dyrektor naczelny i artystyczny Starego Teatru w latach 1980-1990, "człowiek-dobro", jak napisała o nim żona, Dorota Segda, aktorka i rektorka Akademii Sztuk Teatralnych. O śmierci Stanisława Radwana 14 października poinformowano na stronie internetowej Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej.
Maciej Moszew
Architekt, legenda krakowskiego szopkarstwa. Muzeum Krakowa napisało o nim we wspomnieniu: 27 lipca odszedł od nas Maciej Moszew. Najbardziej utytułowany w historii szopkarz krakowski, twórca wyjątkowych dzieł, będących formą zmechanizowanego teatru szopkarskiego, stanowiących, niczym "migoczący klejnot", ozdobę każdej pokonkursowej wystawy szopek krakowskich od ponad 60 lat.
Wanda Półtawska
Psychiatra, przyjaciółka Jana Pawła II, więźniarka obozu Ravensbrück poddawana eksperymentom pseudomedycznym, autorka wspomnień obozowych "I boję się snów". Profesor nadzwyczajny Papieskiej Akademii Teologicznej, zdeklarowana działaczka antyaborcyjna. Choć urodziła się w Lublinie, prawie całe życie mieszkała w Krakowie. Zmarła 25 października w wieku 101 lat.
Mirosław Obłoński
Artysta Piwnicy Pod Baranami, pieśniarz, gawędziarz związany także ze Starym Teatrem. Miki Obłoński z Piwnicą związany był przez 60 lat. Szczycimy się, że w Piwnicy występują w zasadzie cztery już pokolenia i Miki należał do tego pierwszego pokolenia. Był u zarania kabaretu i był czynny do końca, występował jeszcze w grudniu ubiegłego roku, powiedział dyrektor Piwnicy pod Baranami Bogdan Micek.
Paweł Sanakiewicz
Aktor Teatru Bagatela, który w sierpniu świętował jubileusz 45-lecia pracy artystycznej. Był także aktorem dubbingowym, serialowym i filmowym. "Sanak", bo tak mówili o nim przyjaciele z teatru, był laureatem wielu nagród oraz Złotego Krzyża Zasługi. Zmarł 8 września w Krakowie.
prof. Witold Cęckiewicz
Wybitny architekt, urbanista, naukowiec, nauczyciel akademicki, doktor honoris causa Politechniki Krakowskiej. Zaprojektował między innymi pomnik Ofiar Faszyzmu, Kino Kijów czy Hotel „Cracovia. Zmarł 18 lutego, a pochowany został na cmentarzu Salwatorskim.
Kacepr Tekieli
Wspinacz, instruktor wspinaczki sportowej Polskiego Związku Alpinizmu, prywatnie mąż biegaczki narciarskiej Justyny Kowalczyk. 2 września 2021 roku w Krakowie urodził im się syn Hugo. W maju chciał zdobyć szczyt Jungfrau w Szwajcarii. 17 maja, podczas zejścia, spadł wraz z lawiną w Stechelbergu w gminie Lauterbrunnen.
Tadeusz Piotrowski
Piłkarz Cracovii (w sezonie 1969/70), później trener Garbarni Kraków i szkoleniowiec Puszczy Niepołomice, z którą przeszedł od B-klasy do II ligi. Współpracował także z drużynami Kabel Kraków, Karpaty Siepraw czy Wieczysta Kraków. Współpracownicy wspominają, że był przyjacielem piłkarzy i zawsze stał po ich stronie.
Paweł Prokop
Przewodniczący rady nadzorczej MKS Cracovia i wiceprezes Comarchu związany z nim niemal od początku. Został pochowany na cmentarzu w Koszycach Wielkich koło Tarnowa.
prof. dr hab. Zygmunt Marian Szweykowski
Muzykolog, emerytowany profesor zwyczajny, wykładowca Instytutu Muzykologii UJ, autor kilkudziesięciu książek, rozpraw, artykułów i monografii. Specjalizował się głównie w muzyce renesansowej i barokowej.
Ryszard Niemiec
Dziennikarz, sportowiec. Był zawodnikiem klubów koszykarskich: Cracovii (1958-1960), z którą w 1959 awansował do ekstraklasy, Sparty Kraków (1960-1966) oraz Resovii (1967-1973). Był prezesem Krakowskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej (1993-2000) i Małopolskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej (od 2000), a także redaktorem naczelnym kilku krakowskich gazet. Zmarł 17 marca.
prof. dr hab. inż. arch. Zbigniew Zuziak
Architekt, wykładowca Politechniki Krakowskiej i Politechniki Rzeszowskiej, specjalista w zakresie urbanistyki i planowania przestrzennego. Zmarł nagle 9 kwietnia, przeżywszy 78 lat.