Opuszczone małopolskie wsie. Oto tajemnicze miejsca zapomniane przez historię
Opuszczone małopolskie wsie. Te miejsca skrywają wiele tajemnic
Województwo małopolskie pozostaje pełne tajemnic. Jedne z najstarszych skrywają opuszczone miejsca, takie jak wsie. Niektórzy z turystów wybierając się na górskie wycieczki być może nie zdają sobie sprawy, że w pozornie pustych miejscach, które porasta już jedynie łąka, a w oddali widać spróchniałe drewno kiedyś były zamieszkane przez bogatą społeczność. Poznajcie opuszczone małopolskie wsie, o których dziś pamięta tylko duch historii.
foto: Henryk Bielamowicz/Pablo000/Wikipedia
Biała Woda
Biała Woda to część wsi Jaworki, która położona jest w województwie małopolskim, w gminie Szczawnica. Jej historia sięga drugiej połowy XIV wieku. Na tych terenach niegdyś zamieszkiwali Wołosi, którzy z czasem rozpoczęli osadnictwo w pobliskich dolinach. W 1651 roku wieś zamieszkiwało 9 zagrodników – jej mieszkańcami byli Rusini, którzy są dziś określani jako Łemkowie.
foto: Jerzy Opioła/Wikipedia
Biała Woda
Co ciekawe, byli oni znani z naprawy stłuczonych glinianych garnków, które po sklejaniu… chlebem wzmacniali drutem. Biała Woda była traktowana jako nieoficjalna stolica druciarzy, którzy ze swoimi usługami docierali nawet do Warszawy czy odległego Kijowa.
foto: Jerzy Opioła/Wikipedia
Biała Woda
Jeszcze w 1931 roku w Białej Wodzie znajdowało się ponad 100 zagród, w których mieszkało niespełna 500 osób. Po II wojnie światowej ludność wsi została wysiedlona w ramach „Akcji Wisła”, a wszystkie zabudowania zostały spalone. Do dziś jeszcze na górskich stokach można zauważyć tarasy historycznych pól uprawnych.
foto: Jerzy Opioła/Wikipedia
Bieliczna
Bieliczna to opuszczona wieś położona u podnóża Lackowej w Beskidzie Niskim. Jak podaje Emil Bajorek, wieś została ulokowana w 1595 roku na mocy przywileju biskupa krakowskiego Jerzego Radziwiłła. Do 1782 roku wchodziła w skład tzw. klucza muszyńskiego, który podlegał duchownym.
foto: Tomasz Kuran/Wikipedia
Bieliczna
W 1928 roku mieszkańcy w konsekwencji schizmy tylawskiej zaczęli przechodzić na prawosławie i wówczas we wsi wybudowano cerkiew. W 1936 roku we wsi znajdowały się jeszcze świątynie chrześcijańskie. Tuż przed wojną zamieszkiwało ją 225 Łemków i 7 Żydów.
foto: Wojskowy Instut Geograficzny/Wikipedia
Bieliczna
Według informacji Emila Bajorka w latach 1944-1946 na wschód w okolice Krzywego Rogu wyjechało 8 rodzin, a kolejne wysiedlono w 1947 roku w ramach akcji „Wisła”. W otoczeniu wsi po dziś dzień znajduje się stary cmentarz łemkowski, a obszar Bielicznej został włączony w skład wsi Izby.
foto: Henryk Bielamowicz/Wikipedia
Czertyżne
Inną opuszczoną wsią w Małopolsce są Czertyżne, które leżą w gminie Uście Gorlickie. Jak czytamy w książce „Województwo krakowskie w drugiej połowie XVI wieku” wieś pod koniec XVI należała do biskupstwa krakowskiego i była jedną z najpóźniej lokowanych wsi w regionie, co miało miejsce w 1584 roku.
foto: B.K./Wikipedia
Czertyżne
W przewodniku „Beskid Niski” W. Krukar i S. Kryciński podają, że w dwudziestoleciu międzywojennym Czertyżne była niewielką wsią łemkowską, gdzie mieściło się ok. 25 gospodarstw, jednak wieś wyróżniała się nieco większą zamożnością niż pozostałe.
foto: Wojskowy Instytut Geograficzny/Wikipedia
Czertyżne
Mieszkańców wsi spotkał podobny los do wymienianych poprzednio. Po II wojnie światowej część z nich wyjechała na tereny dzisiejszej Ukrainy, a pozostali zostali deportowani na włączone w granice Polski tzw. Ziemie Odzyskane. Wyludniona wieś już nigdy nie została ponownie zasiedlona. Pozostał po niej tylko stary, otoczony świerkami cmentarz.
foto: Michał K/Wikipedia
Długie
Długie to przysiółek wsi Czarne leżący w gminie Sękowa w powiecie gorlickim. Wyludniona wieś jest dawnym miejscem zamieszkania Łemków. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1541 roku i dotyczą sprzedaży dóbr ziemskich.
foto: Henryk Bielamowicz/Wikipedia
Długie
W 1881 roku na terenie wsi zamieszkiwało 247 osób. W czasie I wojny światowej w okolicy stoczono kilka potyczek, po których pozostałością jest istniejący do dziś cmentarz wojenny nr 44. W 1928 roku wszyscy mieszkańcy wsi byli wyznania prawosławnego.
foto: Henryk Bielamowicz/Wikipedia
Długie
W 1947 roku wszyscy mieszkańcy wsi przymusowo bądź nie wyjechali na tereny dzisiejszej Ukrainy, pozostawiając swoje domostwa. Obecnie wieś sezonowo zamieszkują węglarze lub pasterze.
foto: Wojskowy Instytut Geograficzny/Wikipedia
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...