
Kobiety w Polsce uzyskały prawa wyborcze 106 lat temu
28 listopada 1918 roku Józef Piłsudski wydał dekret o ordynacji wyborczej stanowiący, że wyborcą Sejmu jest każdy obywatel „bez różnicy płci”. 26 stycznia 1919 roku kobiety po raz pierwszy udały się do urn wyborczych, jako pełnoprawne obywatelki II Rzeczypospolitej.

W jakim kraju najwcześniej wprowadzono prawo wyborcze dla kobiet?
Pierwszym nowożytnym terytorium, w którym wprowadzono prawo wyborcze dla kobiet było Terytorium Wyoming w Stanach Zjednoczonych. Kobiety mogły tu głosować od 1869 roku.

W jakich krajach los kobiety jest obecnie najcięższy?
Pod kątem praw, a także dostępu do nauki i najmniejszej ochrony prawnej w czołówce niechlubnej listy znajdują się Egipt, Libia i Maroko.

Jaką kobietę uważa się za pierwszą feministkę?
Pionierką głoszenia równości w dostępie do praw i edukacji kobiet i mężczyzna była Mary Wollstonecraft, angielska pisarka i guwernantka urodzona w 1797 roku w Londynie.

Czym różni się mózg kobiety od mózgu mężczyzny?
Mózgi kobiet są o około 10% mniejsze od męskich, natomiast u kobiet występuje więcej lub tyle samo komórek nerwowych. U płci pięknej komórki te są także gęściej rozmieszczone.

W którym kraju jeszcze do niedawna kobiety nie mogły prowadzić auta?
Smutnym ewenementem na tle świata była Arabia Saudyjska. Kobiety mogą tam zdawać egzamin na prawo jazdy dopiero od 2018 roku.

Jak nazywała się pierwsza królowa Polski?
Źródła historyczne podają, że pierwszą królową naszych ziem była Rycheza, żona Mieszka II Lamberta. W 1025 roku wraz z mężem została koronowana na królową Polski.

Jak nazywa się pierwsza Polka, która zdobyła Mount Everest?
Pierwszą Polką i trzecią kobietą na świecie, która zdobyła najwyższy szczyt świata jest oczywiście Wanda Rutkiewicz. Zdobyła również osiem z czternastu szczytów o wysokości powyżej 8 tys. m.

Jak nazywa się pierwsza Polka, która została generałem?
Maria Wittek była pierwszą kobietą, która rozpoczęła studia na Wydziale Matematycznym Uniwersytetu Kijowskiego i ukończyła szkołę podoficerską w Kijowie. Od 1917 roku przynależała do Polskiej Organizacji Wojskowej, od 1921 roku w Ochotniczej Legii Kobiet. W latach 1928–1935 była komendantką naczelną Przysposobienia Wojskowego Kobiet.

Ile przeciętnie lat życia kobiety zajmuje… menstruacja?
Biorąc pod uwagę średni wiek, jaki osiąga kobieta w Polsce, a także przeciętny wiek menopauzy można zsumować, że okres miesiączkowania w życiu kobiety zajmuje od 4 do 5 lat.