Oto najdłuższe jaskinie w Małopolsce. Tajemnicze korytarze kryją w sobie wiele tajemnic!
Oto najdłuższe jaskinie w Małopolsce. Tajemnicze korytarze kryją w sobie wiele tajemnic!
Małopolska to region obfitujący w ciekawostki, także te geologiczne! Długie jaskinie o ciemnych korytarzach to ewenement w geografii Polski. Mało kto wie, że aż dziewięć z dziesięciu najdłuższych jaskiń w Polsce leży na terenie województwa małopolskiego. Sprawdźcie, które jaskinie są najdłuższe w Małopolsce!
foto: Krzysztof Recielski/Jan Kućmierz/Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy
10. Jaskinia Kozia
Nasze zestawienie otwiera Jaskinia Kozia położona w Dolinie Miętusiej w Tatrach Zachodnich w Masywie Czerwonych Wierchów. Jaskinia liczy 3 tys. 470 m długości i 376 m głębokości. Nie znamy dokładnej daty jej odkrycia. W środku występują m.in. draperie i stalagmity. Korytarze jaskini przebiegają blisko ciągów Jaskini Wielkiej Śnieżnej. Istnieje prawdopodobieństwo, że w przyszłości dojdzie do połączenia obu jaskiń.
foto: Jacek Szczygieł/Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy
9. Jaskinia Mała w Mułowej
Jaskinia położona jest w Dolinie Miętusiej w masywie Czerwonych Wierchów w Tatrach Zachodnich. Aż do 2002 roku poznano zaledwie 25 metrów jej korytarzy. Jaskinia Mała w Mułowej liczy 3 tys. 863 m długości i 555 m głębokości. Data jej odkrycia pozostaje nieznana.
foto: Jerzy Opioła/Wikipedia
8. Jaskinia Zimna
Kolejne miejsce w naszym rankingu zajmuje Jaskinia Zimna położona na zboczach Doliny Kościeliskiej. Jej długość wynosi 5 tys. 420 m, a głębokość – 20 m. Jaskinia została dawno temu, a konkretny odkrywca nie jest znany. Dostęp do wejścia mają taternicy jaskiniowi. Co ciekawe, Jaskinia Zimna jest jednym z największych stanowisk nietoperzy w całych Tatrach. Znajdują się tam stałe jeziorka i duże syfony oraz bogata szata naciekowa.
foto: Jerzy Grodzicki/Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy
7. Ptasia Studnia
To jaskinia położona w Dolinie Miętusiej w Tatrach Zachodnich. Jej długość wynosi 6 tys. 283 m, a głębokość – 352 m. Jaskinia jest największą częścią Systemu Ptasia Studnia. Została odkryta w 1960 roku przez Janusza Flacha. Dostępna jest tylko dla taterników jaskiniowych.
foto: Aleksandra Robak/Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy
6. Jaskinia Czarna
Kolejne miejsce w naszym zestawieniu zajmuje Jaskinia Czarna położona w masywie Organów w Dolinie Kościeliskiej. Jej długość wynosi 7 tys. 247 m, a głębokość – 995 m. Niektóre części jaskini wciąż pozostają słabo zbadane. W Jaskini Czarnej istnieje unikatowe w Tatrach Zachodnich stanowisko, na którym występują perły jaskiniowe. Jaskinia została odkryta w lipcu 1961 roku przez członków Sekcji Grotołazów Akademickiego Klubu Turystycznego z Wrocławia.
foto: Jerzy Opioła/Wikipedia
5. Bandzioch Kominiarski
Jaskinia położona jest w Dolinie Kościeliskiej i Dolinie Lejowej. Jej długość, która wynosi 10 tys. 10 m czyni ją jedną z największych w całych Tatrach. Jej głębokość wynosi 546 m. Została odkryta w lipcu 1968 roku przez Czesława Majchrowicza i Janusza Nickowskiego. Co ciekawe, ostatnie odkrycie w jaskini odnotowano w 2019 roku – odnaleziono wówczas partie za III Dnem.
foto: Rafał Kozubek/Wikipedia
4. Jaskinia Miętusia
To jedna z największych jaskiń w Tatrach. Liczy 10 tys. 780 m długości, a jej głębokość to 283 m. Została odkryta w 1936 roku przez Władysława Goryckiego. W jaskini występuje bogata szata naciekowa, do której zaliczamy stalaktyty czy stalagmity. Jaskinia Miętusia jest jaskinią o największej rozciągłości horyzontalnej w Polsce.
foto: Piotr Gruszka/Wikipedia
3. Jaskinia Wysoka – Za Siedmiu Progami
To jaskinia, która zajmuje trzecie miejsce w naszym zestawieniu. Jej długość wynosi 11 tys. 660 m, a głębokość 288 m. Najprawdopodobniej odkryto ją w latach 40. XX wieku. Dokonanie to przypisuje się przewodnikowi tatrzańskiemu Stefanowi Chałubińskiemu (1909-2001). W jaskini nie ma stałych cieków wodnych, a jej mieszkańcami są nietoperze.
foto: Aleksandra Robak/Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy
2. Śnieżna Studnia
To druga najdłuższa (13 tys. 650 m) i najgłębsza jaskinia w Polsce. W jaskini doszło do 15 wypadków, w których brali udział grotołazi w latach 1976-2002. Niektóre części jaskini wciąż pozostają słabo zbadane.
foto: Filip Filar/Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy
1. Jaskinia Wielka Śnieżna
To najdłuższa i zarazem najgłębsza jaskinia Polski oraz Tatr. Niektóre jej części są słabo zbadane i udokumentowane. Długość Jaskini Wielkiej Śnieżnej wynosi 23 tys. 753 m. W jaskini doszło do wielu wypadków, w tym siedmiu śmiertelnych. Pierwszy z nich miał miejsce w maju 1970 roku. Podczas wyjścia 70-metrową studnią po trzydniowej akcji z wyczerpania zmarł grotołaz Witold Szywała. Rok później w jaskini zginął Marek Żelechowski, a w 1994 roku w Parszywej Siedemnastce zmarł 24-letni grotołaz z Wrocławia. Ostatni wypadek miał miejsce w 2019 roku. W Przemkowych Partiach zginęło dwóch grotołazów z Wrocławia, którzy zostali odcięci przez wodę. Po pięciodniowej akcji wysadzania skał ratownikom TOPR udało się finalnie dotrzeć do miejsca, gdzie znajdowało się ciało jednego z mężczyzn. 5 września wydobyto ich ciała na powierzchnię.
foto: Jan Kućmierz/Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...