Oto najpiękniejsze wsie w Małopolsce. Nie sposób przejść obok nich obojętnie!
Zalipie
Zalipie to z pewnością jedna z najbardziej wyjątkowych wsi w Małopolsce. Charakteryzują ją zabytki wpisane do małopolskiego rejestru. Wieś słynie ze zwyczaju malowania chat kwiecistymi elementami. Jak podają Adam i Anna Bartosz, autorzy książki „Kolorowe Zalipie. Przewodnik” zwyczaj ten wywodzi się jeszcze z końca XIX wieku, kiedy to mieszkanki wsi dekorowały wnętrza chałup kwiatami wykonywanymi z bibułki, ale także wycinankami i pająkami ze słomy. Obecnie na terenie wsi Zalipie znajduje się kilkadziesiąt malowanych domów. Co ciekawe, podobno twórcy gry Wiedźmin 3: Dziki Gon inspirowali się Zalipiem, które przypomina jedno z sołectw we wspomnianej produkcji.
foto: Henryk Bielamowicz, Wikimedia Commons
Zawoja
W zestawieniu najpiękniejszych wsi w Małopolsce nie mogło zabraknąć Zawoi, która uznawana jest za najdłuższą wieś w Polsce, liczącą 18 kilometrów. To również największa pod względem powierzchni (100,78 kilometrów kwadratowych) wieś w Polsce, położona w malowniczym otoczeniu Babiej Góry.
foto: Maciej Kraus, Flickr.com
Łopuszna
Łopuszna to wieś położona w gminie Nowy Targ, przy DW nr 969 prowadzącej z Nowego Targu do Krościenka. Zabudowa wsi ciągnie się wzdłuż potoku Łopuszanka w głąb Gorców. W Łopusznej znajdują się zabytki, w tym słynny Dwór Tetmajerów. Piękno Łopusznej to również pobliski Dunajec i same Gorce, które oferują zapierające dech w piersiach widoki i liczne szlaki piesze.
foto: Henryk Bielamowicz, Wikimedia Commons
Lanckorona
W zestawieniu nie mogło zabraknąć Lanckorony, uważanej przez wielu za najpiękniejszą i jedną z najbardziej klimatycznych wsi w Małopolsce. Na wspomnianą opinię składa się wiele czynników, m.in. architektura i lokalne zabudowania, a także towarzyszące im zabytki, takie jak kościół parafialny p.w. św. Jana Chrzciciela z XIV wieku. Uwagę zwraca też położenie wsi na Wzgórzach Lanckorońskich, które są częścią Pogórza Wielickiego, będącego przedpolem Beskidów.
foto: K. Schubert, MIK Krakow, Flickr.com
Mogilany
Mogilany to niewielka wieś położona pod Krakowem, zamieszkała przez niespełna 4 tys. osób. W Mogilanach znajdują się liczne zabytki, w tym m.in. kościół parafialny pw. św. Bartłomieja Apostoła, oraz tamtejszy zespół dworski.
foto: Greg Bandur, Flickr.com
Czorsztyn
Czorsztyn to niewielka wieś położona w powiecie nowotarskim, w Pieninach, nad Jeziorem Czorsztyńskim. Nad miejscowością górują ruiny średniowiecznego zamku, który powstał w okolicach XIII wieku. Wieś jest przede wszystkim świetnym miejscem rekreacji zarówno w lecie, ze względu na dostęp do atrakcji wodnych, jak i w zimie, kiedy działają pobliskie ośrodki narciarskie.
foto: Kazimierz Popławski, Flickr.com
Kacwin
Kacwin leży w powiecie nowotarskim, w gminie Łapsze Niżne. Miejscowość jest jedną z najstarszych na terenie Spiszu. Charakteryzuje się przede wszystkim pięknymi widokami na pobliskie Tatry oraz panoramę Podhala. W Kacwinie znajdziemy również ciekawe atrakcje turystyczne, takie jak dawne spichlerze, wyciąg narciarski, zabytkowe kościoły czy jedyne w Polsce „Sypańce”, czyli miejsca do przechowywania zboża.
foto: Jerzy Opioła, Wikimedia Commons
Wierzbanowa
Ciekawym miejscem w Małopolsce jest również wieś Wierzbanowa, położona w powiecie myślenickim, w gminie Wiśniowa. Miejscowość leży w obniżeniu Krzyworzeki, na stokach Ciecienia i Wierzbanowskiej Góry, na pograniczu Beskidu Średniego i Wyspowego, gwarantując niezapomniane widoki, ciszę, spokój i bliski kontakt z naturą.
foto: Zygmunt Put, Wikimedia Commons
Lipnica Murowana
Lipnica Murowana to małopolska wieś znana w całym kraju, głównie ze względu na odbywający się tam corocznie słynny Konkurs Palm Wielkanocnych, organizowany od 1958 roku. To właśnie w Lipnicy Murowanej najwyższe palmy przygotowywane na Wielkanoc osiągały ponad 30 metrów wysokości. Miejscowość to jednak nie tylko konkurs, ale również piękny Wiśnicko-Lipnicki Park Krajobrazowy, ze szczytami takimi jak Szpilówka.
foto: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Flickr.com
Rytro
Rytro to niewielka, malownicza wieś położona w Dolinie Popradu, w powiecie nowosądeckim. Wieś charakteryzuje się przede wszystkim pięknym położeniem w otoczeniu Beskidu Sądeckiego, a także górującym nad nią Zamkiem w Rytrze, który wybudowano na przełomie XIII i XIV wieku.
foto: Jerzy Opioła, Wikimedia Commons
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...