
PPZR Piorun
Przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy „Piorun” to sprzęt polskiej produkcji przeznaczony do zwalczania samolotów, śmigłowców oraz dronów. Jego zasięg wynosi od ok. 400 m do 6,5 km. „Piorunów” oprócz Polski używają siły zbrojne Ukrainy. PPRZ mają trafić także do Estonii, Norwegii, a także do Stanów Zjednoczonych.
Źródło: Stanisław Bielski/REPORTER

M1A2 Abrams SEPV3
Czołg M1 Abrams to już legenda pola walki. Maszyna określana jest jako jeden z najlepszych i najbezpieczniejszych czołgów świata. Abramsy brały udział m.in. w operacji Pustynna Burza i wojny w Afganistanie. Polska zamówiła 116 wozów w najnowocześniejszej wersji M1A2 SEPV3. Żołnierze już szkolą się na używanych maszynach. Pierwsze, fabrycznie nowe pojawią się nad Wisłą na przełomie maja i czerwca 2023 roku. Całkowita wartość umowy na zakup Abramsów to ok. 1,4 mld dolarów.
Źródło: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

K2 Black Panther, K2PL
K2 Black Panther to czołg podstawowy rodem z Korei Południowej. Maszyna określana jest jako jedna z najlepszych i najnowocześniejszych konstrukcji na świecie. Polska ma zamówić łącznie tysiąc wozów wraz ze spolonizowaną wersją K2PL. Do 2025 roku nad Wisłę ma trafić 180 maszyn. Pierwsze egzemplarze K2 trafiły już na wyposażenie 20. Brygady Zmechanizowanej.
Źródło: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

Lockheed Martin F-35 Lightning II
Myśliwiec piątej generacji F-35 to z pewnością jeden z największych i najbardziej wyczekiwanych zakupów w polskiej armii. Łącznie na wyposażeniu Sił Powietrznych RP mają znaleźć się 32 maszyny. Wartość umowy opiewa na 4,6 mld dolarów. Pierwsze samoloty wielozadaniowe F-35 mają zameldować się w Polsce w 2024 roku.
Źródło: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

AHS Krab
Armatohaubice Krab to polska adaptacja produkowanego na licencji brytyjskiej systemu AS90/52 Braveheart. Kraby produkowane są w Hucie Stalowa Wola, a część z nich służy także w ukraińskiej armii. Polska posiada obecnie kilkadziesiąt sztuk haubic.
Źródło: Sejm RP

Śmigłowce AW 149
W ubiegłym roku Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło umowę dotyczącą zakupu śmigłowców AW 149, które trafią na wyposażenie sił lądowych. Dostawy będą realizowane do 2029 roku za kwotę ponad 8 mld złotych.
Źródło: Alan Wilson/Flickr.com

BWP Borsuk
Na wyposażenie Wojska Polskiego ma trafić łącznie 1400 bojowych wozów piechoty „Borsuk”. To największy projekt polskiego przemysłu zbrojeniowego od 50 lat. Dostawę BWP mają zapewnić Polska Grupa Zbrojeniowa wraz z Hutą Stalowa Wola. „Borsuk” ma charakteryzować się m.in. możliwością pływania.
Źródło: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

General Dynamics F-16 Fighting Falcon
F-16 to także kultowe już samoloty wielozadaniowe na wyposażeniu Wojska Polskiego. Siły Powietrzne posiadają łącznie 48 maszyn.
Źródło: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

Samoloty FA-50
MON zdecydowało się także na zamówienie 36 lekkich samolotów bojowych FA-50 w wersji PL. Wartość umowy wynosi ok. 2,3 mld dolarów. Samoloty trafią nad Wisłę już w 2025 roku. Dostawy potrwają do 2028 roku.
Źródło: Korea Aerospace Industries/Flickr.com

Fregaty wielozadaniowe
Zakupy nie ominą także Marynarki Wojennej. MON podpisał już umowę na dostawę trzech fregat wielozadaniowych w ramach programu „Miecznik”. Zdjęcie poglądowe.
Źródło: Jose Luis Porta/Wikimedia Commons

M142 HIMARS
HIMARS to system artylerii rakietowej wysokiej mobilności, zapewniający zasięg rażenia na dystansie około 300 kilometrów. Wyrzutnie stały się słynne po tym, jak skuteczne okazały się w wojnie w Ukrainie. Jeszcze w tym roku pierwsze wyrzutnie trafią do Polski. MON planuje zakup łącznie aż 500 sztuk.
Źródło: Latvijas Armija/Flickr.com

Wyrzutnie K239 Chunmoo
Pierwszych 18 wyrzutni koreańskiej produkcji ma trafić do Polski w przyszłym roku. Łącznie wojsko zamawia 288 modułów K239. System jest zdolny do wystrzeliwania kilku różnych kierowanych lub niekierowanych pocisków rakietowych. Ich zasięg wynosi od ok. 80 do nawet 290 km.
Źródło: Wojciech Olkusnik

Leopard 2A5
Leopardy to znane na całym świecie czołgi podstawowe produkcji niemieckiej. W Wojsku Polskim służy obecnie 247 czołgów Leopard 2, z czego część sprzętu w wersji 2A4 trafi na Ukrainę. Nowsze, Leopardy 2A5 wciąż pozostają w polskich magazynach. Łącznie wojsko dysponuje ponad setką Leopardów 2A5.
Źródło: 7th Army Training Command/Flickr.com

System przeciwlotniczy NAREW
Do służby w polskim wojsku trafił już pierwszy zestaw rakietowy „mała Narew”. Zadaniem systemów przeciwlotniczych ma być osłona wojsk przed uderzeniami z powietrza. Wojsko planuje docelowo pozyskać kilkadziesiąt baterii systemu.
Źródło: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych/st. szer. Sławomir Kozioł

MSBS Grot
MSBS Grot to polski karabinek automatyczny opracowany w ramach projektu Tytan. Jego produkcją zajmuje się Fabryka Broni „Łucznik”. MON chce pozyskać kilkaset GROT-ów w wersji karabinów wyborowych i kilkadziesiąt tys. karabinków. Wiadomo także, że część GROT-ów trafiła także na wyposażenie ukraińskich żołnierzy.
Źródło: Urząd Wojewódzki w Białymstoku
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...