Tajemnicze zaginięcia w Tatrach. Jakie tajemnice skrywają polskie góry?
Zaginięcie Ernesta Weissa
Jeden z najstarszych zapisów dotyczących interwencji TOPR-u. W kronice z 1909 roku czytamy, że 6 czerwca w góry wyruszył 25-letni nauczyciel, dr. Ernest Weiss. Mężczyzna wyruszył na wycieczkę 30 maja, udając się w rejon Rysów. Jak czytamy w dokumencie, do 10 czerwca nie udało się go odnaleźć. Dopiero 24 lipca 1913 roku kości i resztki ubrania Ernesta Weissa zostały znalezione przez Henryka Bednarskiego na południowym stoku Rysów, 30 metrów poniżej łańcucha na ścieżce, która wiedzie ze szczytu do Żabich Stawów. Szczątki odnaleziono 24 lipca 1913 roku.
foto: Maciej Kraus/Flickr.com
Tajemnicze zaginięcie 20-latków
W marcu 1981 roku w Tatrach zaginęła para 20-latków – Piotr G. oraz Justyna T., którzy wyruszyli na wycieczkę do Doliny Kościeliskiej. Po zniknięciu pary rozpoczęto poszukiwania, które nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. O pomoc zwrócono się nawet do… jasnowidzów, którzy powiedzieli, że parę porwało… UFO! Piotra G. oraz Justyny T. nie odnaleziono. Niektórzy spekulowali, że ze względu na działalność w opozycji mogli zostać zamordowani przez służby lub przez… kłusowników.
foto: Karlis Dambrans/Flickr.com
Co stało się z Karolem Kozakiem?
Innym przypadkiem zaginięcia w górach jest ten dotyczący radcy kolejowego Karola Kozaka. Mężczyzna 19 lipca odszedł ze Szczyrbskiego Plesa na Słowacji w kierunku polskiej granicy i… zniknął bez śladu. Jak czytamy w kronice TOPR: „Dn. 22. VII. otrzymałem od adwokata p. Bindera z Pragi list, w którym donosi, że zaginiony K Kozak rankiem 19 lipca w towarzystwie córki, syna i przyjaciela wyruszył ze schroniska przy Popradzkim ścieżką ku Rysom. W miejscu rozgałęzienia się dróg ku Dol. Mięguszow. i ku Żabim Stawkom, zostawili tow. wycieczki Kozaka samego, gdyż o to prosił - sami zaś wolnym krokiem poszli naprzód. Gdy po kilkunastu minutach Kozak nie nadchodził, tow. wrócili z powrotem. Niezwłocznie rozpoczęto poszukiwania”. Kości i szczątki ubrania Kozaka zostały odnalezione 19 lutego 1923 roku.
foto: petrOlly/Flickr.com
Sprawa ucznia z Warszawy
W 1921 roku w Tatrach doszło także do innego, tajemniczego zaginięcia. 4 sierpnia niejaka p. Fiszerowa zawiadomiła TOPR, że jej kuzyn Karol Kiciński wyszedł z domu 3 sierpnia o godz. 16:00 i udał się na spacer w niewiadomym kierunku. Niestety, 17-letni uczeń z Warszawy nie wrócił już do domu. Co gorsza… nigdy nie został odnaleziony.
foto: Karlis Dambrans/Flickr.com
Poszukiwana ponad rok
W 2020 roku Joanna Felczak z Warszawy wyjechała w Tatry. Niestety kobieta zaginęła, jednak została zarejestrowana na kamerach monitoringu w pobliżu schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej. TOPR rozpoczął poszukiwania na szeroką skalę, a ratownikom towarzyszyli policjanci, jednak zaginionej nie udało się odnaleźć. Dopiero w czerwcu 2021 w Tatrach w rejonie Zachodniego Granatu przyrodnicy TPN natrafili na ludzkie kości i fragmenty obuwia. Po przebadaniu szczątków okazało się, że należą one do zaginionej Joanny Felczak.
foto: Lukas Plewnia/Flickr.com
Zaginięcie dwóch nastolatek
W 1993 roku pod Tatrami na feriach zimowych przebywały Anna Semczuk i Ernestyna Wieruszewska. 17-latki wynajmowały pokój w Kościelisku. Planując powrót do domu wyszły zakupić bilety na pociąg i… ślad po nich zaginął. W mieszkaniu pozostały m.in. dokumenty i inne przedmioty należące do nastolatek. Gospodyni o fakcie zaginięcia zawiadomiła rodziców Anny, którzy przybyli na miejsce i także nie odnaleźli kobiet. Finalnie sprawa trafiła na policję, która przeszukała dom, a jak podaje portal „Niewyjaśnione zaginięcia” świadek twierdził, że widział dwie dziewczyny wsiadające do czerwonego auta z zagranicznymi tablicami rejestracyjnymi. Niektórzy sugerują, że nastolatki mogły zostać porwane, jednak do dziś nie udało się ustalić przyczyn ich zaginięcia. W 2023 roku portal „Polsat News” informował, że śledczy z archiwum X szukają potencjalnych świadków zaginięcia i analizują wszystkie materiały dotyczące sprawy.
foto: motoeque/Flickr.com
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...