
Tak zmieniała się mapa województwa Małopolskiego
Województwo małopolskie (krakowskie) istnieje od XIV wieku. Przez setki lat historii zmieniało ono swoje nazwy, a także granice. Zobaczcie, co zmieniło się od czasów Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Źródło: ESKA.pl / Zrzut ekranu, Poznaniak, Wikimedia Commons

Województwo krakowskie (1314– 1795)
Województwo krakowskie utworzono po 1314 roku z części ziemi krakowskiej, która była główną częścią Królestwa Polskiego i leżała w dzielnicy senioralnej. W skład województwa krakowskiego w Rzeczypospolitej Obojga Narodów wchodziły m.in. powiat lelowski, proszowski, śląski, biecki czy sądecki i miasta, które dziś nie leżą w obrębie województwa, takie jak Żywiec, Częstochowa czy Jasło. Głównymi ośrodkami miejskimi województwa krakowskiego były Kraków, Olkusz, Wieliczka, Bochnia, Proszowice, Biecz, Nowy Sącz, Częstochowa czy Skalbmierz.
Źródło: GrzegorzusLudi, Wikimedia Commons

Departament krakowski (1810-1815)
Departament krakowski był częścią składową Księstwa Warszawskiego. Jego stolicą był Kraków. Departament podzielono na jedenaście powiatów, w tym hebdowski, jędrzejowski, olkuski, miechowski, pilicki czy lelowski.
Źródło: Albertus, Wikimedia Commons

Wolne Miasto Kraków (1815-1846)
Wolne Miasto Kraków było państwem utworzonym na mocy postanowień kongresu wiedeńskiego. Pozostawało pod kontrolą państw zaborczych.
Źródło: Wikipedia

Województwo krakowskie (1816-1837)
Województwo krakowskie w latach 1816-1837 było częścią składową Królestwa Polskiego, połączonego unią personalną z Imperium Rosyjskim. W skład ziem województwa wchodziły m.in. powiat kielecki, miechowski, skalbmierski, olkuski czy pilicki.
Źródło: Wikipedia

Województwo krakowskie (1921-1939)
Województwo krakowskie w II Rzeczypospolitej utworzono w 1921 roku. Pod względem powierzchni było większe (17 380 - 17 560 km kw.) od dzisiejszego województwa małopolskiego (15 182,87 km kw.) W jego skład wchodziły m.in. Żywiec, Biała (dziś część Bielska-Białej), Mielec, Jasło, a także Gorlice, Tarnów, Nowy Sącz, Kraków, Zakopane czy Jaworzno.
Źródło: Qqerim, Wikimedia Commons

Województwo krakowskie (1945-1975)
W czasie PRL-u powierzchnia woj. krakowskiego liczyła 15 355 km kw. W jego skład wchodziły miasta takie jak Kraków, Nowy Sącz, Żywiec, Jaworzno, Tarnów, Oświęcim czy Chrzanów. W 1957 roku z województwa wydzielono Kraków (województwo miejskie).
Źródło: Qqerim, Wikimedia Commons

Województwo krakowskie (1975–1998)
W 1975 roku wprowadzono reformę administracyjną, która znacznie zmniejszyła obszar województwa krakowskiego (3254 km kw.). Region obejmował 47 gmin, w tym 10 miast. Włączono do niego również Kraków, który wcześniej stanowił osobną jednostkę podziału administracyjnego. W wyniku reformy Żywiec przestał być częścią Małopolski.
Źródło: DemostenesBlade, Wikimedia Commons

Województwo małopolskie (1999 – obecnie)
W 1999 roku wprowadzono nowy podział administracyjny, który funkcjonuje do dziś (16 województw). Obecnie województwo małopolskie liczy 15 182,87 km kw. Największe miasta to Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Oświęcim, Chrzanów i Nowy Targ.
Źródło: SANtosito, Wikimedia Commons
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...