Trzy, dwanaście i trzynaście lat. Jakie jest najmłodsze miasto w Małopolsce?
10. Brzeszcze/Bukowno/Szczawnica – 1962
Na początek w zestawieniu pojawiają się aż trzy miasta. Brzeszcze liczą obecnie ponad 11 tysięcy mieszkańców. Prawa miejskie uzyskały w 1962 roku. Bukowno liczy nieco ponad 10 tysięcy osób, a pierwsza wzmianka o ówczesnej osadzie pochodzi z 1402 roku. Szczawnica jest miastem uzdrowiskowym, leżącym nad potokiem Grajcarek. Słynie z wielu sanatoriów, których dynamiczny rozwój datuje się na 1960 rok.
foto: Gmina Brzeszcze, Facebook
9. Chełmek/Libiąż/Sułkowice – 1969
Chełmek to miasto zlokalizowane w powiecie oświęcimskim, które liczy ponad 8 tysięcy mieszkańców. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z 1414 roku. Libiąż, który prawa miejskie uzyskał także w 1969 roku, zamieszkuje ponad 16 tysięcy osób. Przełomem w historii miejscowości było odkrycie u schyłku XIX wieku bogatych złóż węgla kamiennego. Sułkowice liczą ponad 6 tysięcy mieszkańców. Za działalność w ruchu oporu podczas II wojny światowej miasto zostało odznaczone Orderem Krzyża Grunwaldu III klasy, w 1977 roku.
foto: Wikimedia Commons
8. Alwernia – 1993
Alwernia leży w powiecie chrzanowskim, obecnie zamieszkuje ją ponad 3 tysiące osób. Nazwa miejscowości wywodzi się od góry La Verna (łac. Alvernia), położonej w Toskanii. Alwernia otrzymała prawa miejskie w 1778 roku, ale zostały one odebrane już sześć lat później. Podobnie było w latach 1808-1868 i 1879-1896. Ostatecznie Alwernia ponownie otrzymała status miasta w 1993 roku. Tamtejszy klasztor może pochwalić się ciekawym zabytkiem. Chodzi o obraz Pana Jezusa „Ecce Homo”, który trafił do miasta w 1686 roku. Wcześniej znajdował się w kaplicy cesarskiej Konstantego XII (1448-1453).
foto: Wikimedia Commons
7. Świątniki Górne – 1997
Świątniki Górne, zlokalizowane w powiecie krakowskim liczą ponad 2 tysiące mieszkańców. Miejscowość została założona prawdopodobnie w XI wieku. W przeszłości miasto słynęło z kowalstwa i płatnerstwa. Wykonywano tam m.in. szable i husarskie zbroje. Świątniczanie zasłużyli się też w walkach o niepodległość Polski. Brali udział w powstaniu węgierskim w 1846 roku, ale też w powstaniu styczniowym, I wojnie światowej czy wojnie polsko-bolszewickiej. W okresie międzywojennym w Świątnikach Górnych nastąpił szczytowy rozwój ślusarstwa.
foto: Wikimedia Commons
6. Czchów – 2000
6. Czchów – 2000 Czchów jest położony w powiecie brzeskim i liczy nieco ponad 2 tysiące mieszkańców. Prawa miejskie po raz pierwszy otrzymał przed 1333 rokiem. Zostały one odebrane dopiero w dwudziestoleciu międzywojenny, w 1928 roku. Czchów ponownie uzyskał status miasta 1 stycznia 2000 roku. Nazwa miejscowości pojawia się jeszcze w XVI wieku w księdze „Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis” autorstwa Jana Długosza.
foto: Wikimedia Commons
5. Ryglice – 2001
Ryglice to niewielkie miasto położone w powiecie tarnowskim. Pierwszy raz prawa miejskie przyznano tam w 1824 roku, ale miasto utraciło swój status w 1934 roku. Dopiero w 2001 roku Ryglice kolejny raz uzyskały prawa miejskie. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, miejscowość była świadkiem XVII-wiecznych dramatów, m.in. powodzi, epidemii cholery, najazdów Szwedów, Tatarów i Kozaków. W 1656 roku pokonano tam wojska Szwedzkie, a na pamiątkę tego wydarzenia potok przepływający przez miasto nosi nazwę Szwedka.
foto: Wikimedia Commons
4. Wojnicz - 2007
Wojnicz, podobnie jak wspomniane wcześniej Ryglice, także utracił swoje prawa miejskie. Pierwotnie zostały nadane w 1278 roku i odebrane w dwudziestoleciu międzywojennym. Dopiero w 2007 roku Wojnicz ponownie został miastem. Miejscowość także może pochwalić się bogatą historią. 3 października 1655 roku wojska koronne w bitwie pod Wojniczem pokonały Szwedów, którymi dowodził sam Karol X Gustaw. W walkach wzięło udział ponad 12 tysięcy żołnierzy, w tym słynna husaria.
foto: Wikimedia Commons
3. Bobowa – 2009
Bobowa to miasto położone w powiecie gorlickim. Pierwszy raz prawa miejskie uzyskała w 1339 roku, ale straciła je, podobnie jak Wojnicz, na kilka lat przed wybuchem II wojny światowej. Dopiero od 2009 roku Bobowa ponownie może pochwalić się statusem miasta. W tamtejszym dworku wychowywał się późniejszy generał dywizji, adiutant marszałka Józefa Piłsudskiego, Bolesław Wieniawa-Długoszowski. W jego posiadłości, tuż przed bitwą warszawską przebywał też sam marszałek Piłsudski.
foto: Wikimedia Commons
2. Radłów – 2010
Radłów to kolejne miasto w zestawieniu, leżące na terenie powiatu tarnowskiego. Liczy ponad 2 tysiące mieszkańców, a prawa miejskie uzyskał dopiero 12 lat temu. W 1629 roku Radłów był wsią biskupów krakowskich. W dniach 7 i 8 września 1939 roku trwały tam bardzo zacięte walki wycofujących się polskich oddziałów Armii Kraków, na które nacierały wojska niemieckie. Tamtej nocy doszło także do tragicznych wydarzeń. W szkole na terenie Radłowa bronił się osamotniony oddział składający się z sześciu oficerów i kilkunastu żołnierzy szeregowych. Po wielokrotnym odrzuceniu kapitulacji budynek, razem z obrońcami został spalony przy użyciu miotaczy ognia.
foto: Wikimedia Commons
1. Koszyce – 2019
Koszyce to jedno z najmniejszych miast w Polsce, które liczy ponad 700 mieszkańców. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1328 roku. Pierwotnie prawa miejskie uzyskały w 1374 roku. Zostały one odebrane przez cara Rosji, Aleksandra II Romanowa w 1869 roku w zemście za udział ludności w powstaniu styczniowym. W swojej długiej historii mieszkańcy Koszyc przeżywali m.in. zarazę z 1654 roku, potop szwedzki, wspomniane już powstanie styczniowe czy okupację niemiecką. 1 grudnia 2017 roku Rada Gminy Koszyce przeprowadziła konsultacje społeczne w sprawie wniosku o nadanie statusu miasta. Za opowiedziało się 73 procent mieszkańców, przeciw było 21 procent, a 6 procent wstrzymało się od głosu.
foto: Wikimedia Commons
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...