
Zamek Tenczyn w Rudnie
Zamek Tenczyn to forteca usytuowana na Szlaku Orlich Gniazd w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Ciekawostką, o której nie wszyscy wiedzą jest fakt, że zamek usytuowany jest na… dawnym stożku wulkanicznym! Samo wzgórze wznoszące się na ok. 400 m n.p.m. to najwyższe wzniesienie Garbu Tenczyńskiego. Oznaki dawnej aktywności wulkanicznej znajdziemy także w rejonie Miękini, Krzeszowic, a nawet Alwerni.
Źródło: iwum MOT

Mofeta w Muszynie
Mofeta to ciekawe miejsce, z którego wydobywają się pęcherzyki dwutlenku węgla. Mofety są rodzajem wyziewów wulkanicznych, świadczących o aktywności wulkanicznej. Muszyńska Mofeta znajduje się na pograniczu dwóch wsi – Złockiego i Jastrzębika i nosi imię prof. Henryka Świdzińskiego, który odkrył ją w 1938 roku. Warto zaznaczyć, że to największa tego typu forma geologiczna w Polsce. Jej powierzchnia to ok. 25 metrów kwadratowych.
Źródło: iwum MOT

Mofeta w Muszynie
Źródło: iwum MOT

Mofeta w Muszynie
Źródło: iwum MOT

Mofety w Tyliczu
Równie znane są mofety, które znajdziemy na terenie Tylicza, który leży w pobliżu Muszyny. W okolicy 11 kręgów znajdziemy aż 50 miejsc, z których wydobywają się wyziewy. Znajdują się tam tablice informacyjne, a nawet ławeczki. Co ciekawe, jak podaje portal atrakcjewkrynicy.pl w latach 60. XX wieku mofety były otoczone kręgami w celu pozyskania dwutlenku węgla przy hodowli alg, które służyły jako pasza dla zwierząt. Podobno była to jedna z największych tajemnic PRL-u, bo właśnie tam prowadzono badania na potrzeby stworzenia skondensowanego pokarmu dla sowieckich kosmonautów.
Źródło: iwum MOT

Mofety w Tyliczu
Źródło: iwum MOT

Mofety w Tyliczu
Źródło: iwum MOT

Góra Wdżar
Góra Wdżar także nazywana jest wygasłym wulkanem, a co ciekawe, na jej stoku zlokalizowany jest wyciąg narciarski Czorsztyn Ski. Co ważne - to jedyne miejsce w naszym zestawieniu, które nie zostało oficjalnie potwierdzone i sklasyfikowane jako wygasły wulkan, choć często jest za takie uznawane.
Źródło: iwum MOT

Wulkany w Szczawnicy
Okazuje się, że wulkany znajdziemy także w popularnych uzdrowiskach. Górujące nad Szczawnicą szczyty – Bryjarka oraz Jarmuta są wygasłymi wulkanami. Dzięki dawnym procesom wulkanicznym na terenach uzdrowiska występują źródła kwaśnej wody.
Źródło: Jerzy Opioła/Wikimedia Commons
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...