
10. Konieczna
Nasze zestawienie rozpoczynamy od wizyty we wsi Konieczna w powiecie gorlickim. Według oficjalnych danych zamieszkuje ją 48 osób. Przed wojną znajdowała się tam placówka Straży Granicznej I linii „Konieczna”. Jej funkcjonariusze strzegli granicy polsko-czechosłowackiej.
Źródło: Henryk Bielamowicz/Wikimedia Commons

9. Ropki
Ropki to wieś położona w powiecie gorlickim, w gminie Uście Gorlickie. Zamieszkuje ją 45 osób. Pierwsze wzmianki o Ropkach pochodzą z 1581 roku. W przeszłości w większości zamieszkiwali ją Rusini.
Źródło: Henryk Bielamowicz/Wikimedia Commons

8. Dubne
Dubne to wieś położona nieopodal granicy polsko-słowackiej w gminie Muszyna. Oficjalnie zamieszkuje ją 40 osób. W 1921 roku wszyscy mieszkańcy Dubnego byli wyznania greckokatolickiego i deklarowali narodowość rusińską.
Źródło: Henryk Bielamowicz/Wikimedia Commons

7. Popędzyna
Popędzyna leży w powiecie brzeskim (na zdjęciu), w gminie Szczurowa. Wieś jest zamieszkiwana przez 39 osób i stanowi integralną część miejscowości Popędzynka.
Źródło: Jarosław Kruk/Wikimedia Commons

6. Księże Kopacze
Wieś Księże Kopacze liczy 36 mieszkańców i jest położona w gminie Szczurowa. Co ciekawe, w tym regionie zamieszkuje ok. 4 tysięcy par bociana białego.
Źródło: Daisy50/Wikimedia Commons

5. Grzymałów
Grzymałów zlokalizowany jest w powiecie miechowskim (na zdjęciu) i oficjalnie liczy 35 mieszkańców. W latach 1975-1988 wieś administracyjnie należała do województwa kieleckiego.
Źródło: Dariusz Biegacz/Wikimedia Commons

4. Wołowiec
Wołowiec to wieś położona w powiecie gorlickim, w gminie Sękowa. Niegdyś była zamieszkiwana przez Łemków. Obecnie na populację Wołowca składa się 30 mieszkańców.
Źródło: Henryk Bielamowicz/Wikimedia Commons

3. Zagórze
Zagórze to wieś położona w powiecie wadowickim, w gminie Mucharz. Miejscowość jest zamieszkiwana przez 25 osób, czyli zaledwie 0,6 proc. mieszkańców gminy.
Źródło: Adrian Tync/Wikimedia Commons

2. Radocyna
Według oficjalnych danych wieś Radocyna zamieszkują trzy osoby. Położona jest w powiecie gorlickim, w gminie Sękowa. Niegdyś była zamieszkiwana przez Łemków, a jeszcze w 1938 wieś liczyła 85 domów. Po wojnie wszyscy wyjechali do ZSRR.
Źródło: Henryk Bielamowicz/Wikimedia Commons

1. Czarne
Czarne to dawna łemkowska wieś położona w powiecie gorlickim. Najmniejszą wieś w Małopolsce według oficjalnych danych zamieszkują tylko dwie osoby. Czarne zostało lokowane prawdopodobnie w 1569 roku, a w 1629 roku liczyło pięć gospodarstw. W 1945 roku większość łemkowskich mieszkańców wyjechała do ZSRR, a pozostali zostali przymusowo wysiedleni w ramach akcji „Wisła” w 1947 roku.
Źródło: Henryk Bielamowicz/Wikimedia Commons
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...