
Wiosenne grzybobranie, czyli jakie grzyby zbierać wiosną
Choć oczywistym jest, że połowa lata i wczesna jesień to najlepszy czas na zbieranie grzybów, to miłośnikom poszukiwań leśnych skarbów wiosna też daje spore możliwości. Jakie gatunki grzybów rosną w kwietniu i w maju? Co można znaleźć w lasach? Gdzie dokładnie szukać grzybów? Wszystkie informacje znajdziecie w naszej galerii. Pamiętajcie jednak, by zawsze kierować się złotą: „nie znasz – nie zbieraj”.

Pieczarka łąkowa
Ten smaczny grzyb zwany jest też pieczarką polną. Owocniki pojawiają się już od późnego kwietnia lub maja do października. Można je znaleźć na łąkach czy pastwiskach. Zbierając je należy jednak niezwykle uważać, ponieważ ten rodzaj pieczarek łatwo pomylić z muchomorem jadowitym, który swoim wyglądem przypomina pieczarkę polną w pierwszych fazach jej życia.

Boczniaki
Te grzyby większość uwielbia w wersji smażonej. Można je panierować w taki sam sposób, jak kotlety. Te grzyby rosną od jesieni do wczesnej wiosny, a więc teraz także można je spotkać w lasach. Najlepiej zbierać je, gdy kapelusze zaczną się prostować.

Czarka szkarłatna oraz austriacka
To prawdziwie wiosenny grzyb. Swój wzrost rozpoczyna jeszcze pod śniegiem. Rośnie pozornie na ziemi, a tak naprawdę na gałązkach drzew liściastych, najczęściej na wierzbach, olszach, klonach, w wilgotnych lasach - głównie na obszarach górskich i podgórskich. Są jadalne i to nawet na surowo. Znawcy informują, że surowy grzyb w smaku przypomina rzodkiewkę.

Gęśnica wiosenna
Grzyb ten nazywany jest też majówką wiosenną. Jest jadalny, choć ma dość charakterystyczny zapach. Można go zbierać już w kwietniu. Rośnie na ziemi na łąkach, pastwiskach, obrzeżach lasów, w ogrodach, zaroślach czy na trawiastych zboczach.

Smardze
Owocniki tych grzybów są jadalne, jednak ważnym jest, że tylko po obróbce termicznej. Surowe smardze są dla człowieka trujące. Można szukać ich na przykład na polanach w pobliżu drzew iglastych lub pod topolą białą.

Maślaki
Choć pełnia owocników maślaków przypada na wrzesień, pojawiają się w czerwcu, a przy wyjątkowo dobrych warunkach pogodowych można je znaleźć nawet... w maju! Rosną w lasach iglastych, głównie pod sosnami.

Szyszkówka świerkowa
Pojawiają się wczesną wiosną, nawet już w marcu. Te grzyby można gotować i smażyć, choć należy uważać, by nie pomylić ich z szyszkówką gorzkawą.

Żagiew łuskowata
Jest to grzyb jadalny. Szczególnie smaczne są jego młode owocniki. Rośnie na żywych i obumierających pniach drzew liściastych oraz - choć rzadziej - na iglastych.

Żółciak siarkowy
Uwaga - surowe żółciaki siarkowe są trujące. Można je jeść wyłącznie po porządnej obróbce termicznej. Najpierw należy je dobrze przepłukać, następnie obgotować, odlać wodę i dopiero potem dusić lub smażyć. W smaku tofu lub delikatne mięso drobiowe.