
Sarnia Skała
Kolejna propozycja dla amatorów pieszych wędrówek, którzy nie mają zbyt dużego doświadczenia na trudne, tatrzańskie trasy to Sarnia Skała. Znajduje się w Tatrach Zachodnich, między Doliną Białego a Doliną Strążyską. Miejsce to jest wyjątkowo popularne wśród turystów ze względu na niezwykłą panoramę Tatr i Giewontu, która się z niej rozciąga. Na jej terenie można znaleźć takie wyjątkowe miejsca jak wodospad Siklawica w Dolinie Strążyskiej, czy wylot sztolni powstałej w czasie poszukiwań przez Sowietów rudy uranu w Dolinie Białego. Sama Sarnia Skała była niegdyś przedmiotem zainteresowania poszukiwaczy skarbów, mających nadzieję na odnalezienie tam złota. Więcej na temat niezwykłych poszukiwań znajdziecie w naszej galerii o niezwykłych ciekawostkach w polskich Tatrach.

Dolina Małej Łąki
To wyjątkowe miejsce na Podhalu położone jest w Tatrach Zachodnich, pomiędzy Doliną Bystrej i Doliną Kościeliską. Chociaż Dolina Małej Łąki jest jedną z najmniejszych, ma długość zaledwie 5,4 kilometra, to ma do zaoferowania wiele wyjątkowych widoków. Można z niej podziwiać Giewont i fragment Czerwonych Wierchów. Poza tym jest jedyną doliną, która w całości została wyżłobiona w skałach osadowych. Na jej terenie znajduje się także najdłuższe i najgłębsze jaskinie Polski: Jaskinia Wielka Śnieżna i Śnieżna Studnia. Centralną częścią Doliny Małej Łąki jest Wielka Polana, z której rozciąga się wyjątkowa panorama gór.

Dolina Kościeliska
To po Dolinie Chochołowskiej druga co do wielkości dolina polskich Tatr. Dolina Kościeliska położona jest w Tatrach Zachodnich i stanowi wyjątkową atrakcję pod względem wapiennych form skalnych, wąwozów i jaskiń. Ma długość około dziewięciu kilometrów i będzie idealnym miejscem na spokojny spacer w otoczeniu pięknej przyrody. Jeśli sama Dolina Kościeliska to dla was za mało, posiada ona liczne boczne odgałęzienia, największe z nich to Dolina Miętusia, Dolina Tomanowa i Dolina Pyszniańska. Zmęczeniu długą wędrówką piechurzy będą mogli odpocząć w schronisku na Hali Ornak. Historycznie to jedno z miejsc, które było odwiedzane przez turystów w Tatrach jeszcze na początku XIX wieku. W przeszłości wydobywano tutaj także srebro, miedź i antymon.

Rusinowa Polana
Znawcy gór uważają, że to idealne miejsce na początek przygody z wędrowaniem po Tatrach. Rozciąga się z niej jeden z najpiękniejszych widoków na panoramę Podhala i bardzo łatwo do niej dotrzeć, nawet osobom niezaprawionym w długich wędrówkach. Polana znajduje się pomiędzy Gęsią Szyją a Gołym Wierchem, na grzbiecie łączącym Tatry z Pogórzem Bukowińskim. Z niej łatwo dostać się do Sanktuarium Matki Boskiej na Wiktorówkach.

Wielki Kopieniec w Dolinie Olczykowskiej
Wielki Kopieniec w Dolinie Olczykowskiej to szczyt wznoszący się w reglowej partii Tatr Zachodnich, pomiędzy Doliną Olczyską a Dolinką Chłabowską. Ten niewielki pagórek będzie stanowił idealne wyzwanie dla początkujących piechurów, przed wejściem na bardziej zaawansowane trasy. Chociaż Wielki Kopieniec ma tylko 1328 m n.p.m. widok jaki się z niego rozpościera zapiera dech w piersiach. W drodze powrotnej można z kolei zahaczyć o Polanę Kopieniec, na której znajduje się kompleks zabytkowych szałasów pasterskich.

Nosal
Nosal szczyt reglowy w Tatrach Zachodnich nad Kuźnicami, między Doliną Bystrej a Doliną Olczyską. Niewielka góra wznosi się zaledwie na 1206 m n.p.m., dzięki czemu będzie idealnym wyborem na niewymagający spacer po górach. Miejsce jest bardzo łatwo dostępne dla turystów, bez problemu można dostać się tam z Zakopanego. Z kolei jeśli poczujemy niedosyt, można w łatwy sposób połączyć wyjście na Nosal z trasą do Doliny Olczyskiej czy na Halę Gąsienicową.

Dolina Strążyska
Dolina Strążyska położona jest pomiędzy Doliną ku Dziurze a Doliną za Bramką, w bezpośrednim sąsiedztwie Zakopanego. To jedno z najpopularniejszych miejsc w Tatrzańskim Parku Narodowym, chętnie wybierane przez osoby, które nie mają dużego doświadczenia w pieszych wędrówkach po górach. Ma długość około trzech kilometrów i w całości zbudowana jest ze skał osadowych. Można w niej znaleźć malowniczy Potok Strążyski, który miejscami tworzy niewielkie, lecz efektowne wodospady.

Polana na Stołach
Kiedy przetestujemy wszystkie proste szlaki w Tatrach, możemy przejść do tych bardziej zaawansowanych. Polana na Stołach to miejsce, które nie jest ekstremalnie trudne, ale wymaga już nieco doświadczenia. Położona jest w Tatrach Zachodnich, nad Doliną Kościeliską, na średniej wysokości około 1300–1360 m n.p.m. Wycieczkę można zacząć na gościńcu, który wiedzie przez dno Doliny Kościeliskiej, a następnie dojść do wrót skalnych i dalej na Polanę na Stołach. Z niej rozciąga się wyjątkowy widok na Giewont.