Kraków, smog

i

Autor: Wikipedia Commons, Jar.ciurus Smog w Krakowie

Ciekawostki

Gdzie jest najczystsze powietrze w Małopolsce? Odpowiedź mocno zaskakuje!

2023-09-25 7:12

Jak podaje Polski Alarm Smogowy, główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest „niska emisja”, czyli spaliny pochodzące z kotłów i pieców na paliwa stałe w gospodarstwach domowych. Choć sezon grzewczy jeszcze się nie rozpoczął, monitoring powietrza już teraz, czyli we wrześniu 2023 pokazuje w Krakowie jakość "dobrą", a nie bardzo dobrą. Ciekawostką jest natomiast, gdzie w Małopolsce jest najczystsze powietrze? Większość osób nie ma o tym pojęcia.

Najczystsze powietrze w Małopolsce jest... pod ziemią

Czarnymi płucami naszego kraju wcale nie jest Śląsk, a... Małopolska. Pierwsze miejsce na liście najbardziej zanieczyszczonych miast Polski zajmuje bowiem Nowy Sącz. Niestety Kraków również plasuje się wysoko w rankingu EEA, czyli Europejskiej Agencji Środowiska. W Małopolsce znajdują się 132 stacje pomiarowe jakości powietrza, które określają stężenie pyłu PM10 (to substancje toksyczne jak np. benzopireny, dioksyny i furany), PM2,5 (zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia najbardziej szkodliwego dla zdrowia człowieka spośród wszystkich zanieczyszczeń atmosferycznych) oraz NO2 (związku chemicznego z grupy tlenków azotu). Choć nie ma jeszcze sezonu grzewczego, kiedy stężenie smogu osiąga apogeum, już teraz w Krakowie jest jakoś "dobra", zamiast najwyższej - bardzo dobrej. Warto jednak wiedzieć, gdzie w Małopolsce można spokojnie odetchnąć pełną piersią. Choć trudno w to uwierzyć, najczystsze powietrze jest pod ziemią, a konkretnie w Kopani Soli w Wieliczce.

Małopolska smogiem stoi, ale w tym miejscu powietrze jest niemal lecznicze

Polskimi miastami z najczystszym powietrzem są Gdynia, Sopot, Szklarska Poręba, Słupsk czy Suwałki. Jeśli natomiast chodzi o Małopolskę, najlepsza jakość powietrza występuje pod ziemią, w kopalni w Wieliczce, około 16 kilometrów na południowy wschód od Krakowa. Jak informuje sama Kopalnia Soli, powietrze tam jest niemal całkowicie pozbawione zanieczyszczeń. 

- W podziemiach panuje unikalny mikroklimat, który cechuje wyjątkowa czystość bakteriologiczna, stała temperatura powietrza (od 13°C do 14,5°C), wysoka wilgotność względna powietrza (ok. 60-75 proc.) oraz duża zawartość chlorku sodu (24 mg/m3) oraz takich pierwiastków jak magnez, mangan i wapń - informuje Kopalnia Soli w Wieliczce.

Ukryta wieś w Małopolsce ma w sobie prawdziwy skarb. Jest centrum polskiej apiterapii [GALERIA]

Adam Woronowicz w rozczulających słowach o relacjach