Hala Targowa

i

Autor: Katarzyna Pustułka / krakow.pl

Wiadomości

Hala Targowa w Krakowie zostanie wpisana do rejestru zabytków. Koniec planów z klubem nocnym?

2024-03-25 15:44

Hala Targowa w Krakowie ma w najbliższym czasie zostać wpisana do rejestru zabytków z uwagi na jej szczególny charakter. Wojewódzka konserwator zabytków poinformowała, że zostało wszczęte już postępowanie w tej sprawie, które ma na celu ochronę wyjątkowej budowli przed m.in. stworzeniem w tym miejscu dyskoteki.

Hala Targowa trafi do rejestru zabytków. Obiekt zostanie uchroniony przed nocnym klubem

Pierwsze informacje o klubie nocnym na Hali Targowej w Krakowie pojawiły się już jakiś czas temu. Pomysł ten nie został pozytywnie przyjęty m.in. przez kandydata na prezydenta Krakowa, posła KO Aleksandra Miszalskiego, który uważa, że taka inwestycja mogłaby odebrać spokój krakowianom. Mieszkańcy także nie kryli oburzenia tym faktem i wraz z radnymi postanowili interweniować. Wojewódzka konserwator zabytków wszczęła postępowanie w sprawie wpisania Hali Targowej do rejestru zabytków z uwagi na jej szczególny charakter.

Konserwator zabytków wystąpiła także już do Podwawelskiej Spółdzielni Spożywców „Społem” o wstrzymanie prac remontowych związanych z powstaniem klubu nocnego.

Pozwoli to na zażegnanie zagrożeń i obaw mieszkańców, które wynikały z planowanego przeznaczenia budynku na centrum rozrywki i klub nocny - czytamy w komunikacie.

Historia Hali Targowej sięga lat 20. ubiegłego wieku

Przypomnijmy, że historia Hali Targowej zlokalizowanej przy ulicy Grzegórzeckiej w Krakowie sięga lat 20. ubiegłego wieku. Budowa budynku rozpoczęła się jednak w 1937 roku i trwała do 1940 roku, kiedy to została ukończona przez niemieckich okupantów Krakowa. Wpisanie Hali Targowej do rejestru zabytków z powodzeniem powstrzyma prace związane z wybudowaniem w tym miejscu klubu nocnego.

Najbardziej stroma droga w Polsce leży w Małopolsce. „Rzeźnia” to trasa dla doświadczonych kierowców

13. Krakowski Festiwal Komiksu. Fani powieści graficznych dopisali