Zakazane imiona dla dzieci. Urząd może nie wydać na nie zgody
Chociaż wybór imienia dla dziecka to indywidualna sprawa rodziców, do której nikt nie powinien się wtrącać, urzędnicy w niektórych przypadkach mogą nie wydać zgody, jeśli uznają, że imię jest obraźliwe lub nie spełnia odpowiednich norm. W Polsce Rada Języka Polskiego wydaje zalecenia dla urzędów stanu cywilnego, na temat tego, jakich imion nie powinno się nadawać. W myśl obowiązujących zasad imię dziecka nie powinno pochodzić od wyrazów pospolitych, być zdrobnieniem lub pochodzić od nazw geograficznych, co jest popularne chociażby w USA. Ponadto powinno wskazywać na płeć dziecka i nie powinno budzić negatywnych skojarzeń, jak np. Lucyfer, Belzbub.
Hiszpania. Książę chciał nadać córce imię złożone z 25 słów. Urząd nie wydał zgody
Jak się okazuje, zasady dotyczące nadawania dzieciom imion dotyczą bez wyjątku wszystkich, nawet członków rodziny królewskiej. Przekonał się o tym 17. książę Hiszpanii Huéscar Fernando Fitz-James Stuart i jego żona Sofía Palazuelo. W styczniu tego roku para powitała na świecie drugą córeczkę. 7 października odbyły się chrzciny dziewczynki, na których ujawniono jej imię, które momentalnie wywołało wielkie poruszenie i sprzeciw hiszpańskich urzędników. Książę nadał dziewczynce imię złożone z 25 słów: Sofia Fernandą Dolores Cayetana Teresa Ángela de la Cruz Micaela del Santísimo Sacramento del Perpetuo Socorro de la Santísima Trinidad y de Todos Los Santos.
Hiszpania. Córka księcia od niemal roku nie ma nadanego imienia
Według prawa obowiązującego w Hiszpanii, imię wybrane przez księcia dla swojej córki jest zdecydowanie za długie, dlatego urzędnicy wyrazili zdecydowany sprzeciw. W związku z tym dziewczynka oficjalnie od niemal roku nie posiada imienia, które miało być hołdem dla jej zmarłej babci, księżnej Albie, która zmarła w 2014 roku. Księżna była jedną z najbardziej utytułowanych arystokratek w historii i trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa, jako 5-krotna księżna, 14-krotna hiszpańska granda i 18-krotna marszandka.