Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce
Po wyborach parlamentarnych i samorządowych nadszedł w Polsce czas na wybory do Parlamentu Europejskiego. W niedzielę, 9 czerwca odbyło się głosowanie, w których Polki i Polacy wybrali swoich przedstawicieli. W Parlamencie Europejskim zasiada łącznie 720 europosłów i europosłanek ze wszystkich państw członkowskich. Liczba polityków jest uzależniona od wielkości danego kraju — z Polski będzie to 53 osoby. Wybory do europarlamentu są niezwykle ważne z punktu widzenia polityki na szeroką skalę. Europosłowie i europosłanki decydują o wszelkich aspektach życia w całej Unii Europejskiej, od wspierania gospodarki przez bezpieczeństwo, po walkę ze zmianą klimatu.
Ile zarabia europoseł w Parlamencie Europejskim? Kwoty są wysokie
Dla kandydatów i kandydatek na europosłów stawka w wyborach jest naprawdę wysoka. I chodzi nie tylko o podejmowanie ważnych tematów na arenie międzynarodowej, ale także o ich zarobki, które do najniższych nie należą. Pensje europarlamentarzystów są wypłacane z budżetu Unii Europejskiej. Podstawowe uposażenie polityków wynosi 10 075,42 euro brutto przed opodatkowaniem, co "na rękę" daje kwotę około 7854 euro. To oznacza, że nasi politycy po przeliczeniu na złotówki zarobią około 34 tys. złotych miesięcznie.
Podstawowe uposażenie europosłów i europosłanek to jednak nie wszystko. Do tego otrzymują dietę, której w Parlamencie Europejskim ma dwojaką formę. Pierwszą wypłaca się z tytułu kosztów ogólnych w ryczałtowanej kwocie 4950 euro miesięcznie, czyli około 21,5 tys złotych. Ta kwota ma na celu pokrycie wydatków, takich jak opłaty za wynajem i utrzymanie biura oraz niezbędnego sprzętu. Co ciekawe, jeśli politycy bez uzasadnienia uczestniczyli w mniej niż połowie posiedzeń plenarnych w roku, mogą otrzymać tylko połowę tej kwoty. Dodatkowo europarlamentarzyści otrzymują dietę dzienną w wysokości 350 euro, czyli około 1500 złotych. Te pieniądze powinni przeznaczyć na cele służbowe, czyli wydatki na zakwaterowanie oraz posiłki podczas przebywania w PE. Oprócz tego politycy są uprawnieni do otrzymywania dodatków, które mogą otrzymywać między innymi za wykonywanie obowiązków parlamentarnych i pracę poza domem.