Burze w Polsce

i

Autor: Max LaRochelle, Unasplash/Screenshot Twitter @IMGWmeteo

WIADOMOŚCI

IMGW ostrzega mieszkańców siedmiu województw przed burzami i silnymi opadami deszczu

2024-06-16 17:55

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dla województw: mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego oraz opolskiego. W tych regionach w niedzielę mogą wystąpić burze i silne opady deszczu.

IMGW ostrzega przed deszczem i burzami w siedmiu województwach

Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej poinformował w niedzielę na platformie X, że "na wskazanym obszarze, miejscami prognozowane są burze, którym będą towarzyszyć silne opady deszczu od 15 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do około 70 km/h. Lokalnie mały grad". Meteorolodzy przewidują, że takie zjawiska mogą wystąpić w niedzielę od godz. 13 do końca dnia.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia jest najniższym w trzystopniowej skali, oznacza wystąpienie "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, utrudnienia w prowadzeniu działalności, opóźnienia w ruchu drogowym i kolejowym, zakłócenia w przebiegu imprez plenerowych, możliwe zagrożenie życia".

Burze będą tworzyć się od wczesnych godzin popołudniowych przed pofalowanym frontem atmosferycznym, w ciepłej masie powietrza charakteryzującej się słabą i umiarkowaną niestabilnością oraz zwiększającą się w ciągu dnia zawartością pary wodnej. Burzom będą towarzyszyć opady deszczu do 15-20 mm, ale w obszarze "1a", ze względu na przepływ powietrza w środkowej troposferze równoległy do południkowo ułożonej zbieżności wiatru przyziemnego, kumulacje opadów mogą osiągać około 30 mm; w górach zwiększone sumy opadów będą wymuszane orograficznie. Miejscami prognozuje się mały grad — czytamy na Facebooku Burza-Alert-IMGW.

Jakie grzyby zbierać w czerwcu? Te gatunki są najbardziej pożądane!

Wielki quiz wiedzy o znakach drogowych. Potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 10
Co oznacza ten znak drogowy?
Znak drogowy
Co się dzieje na polsko-białoruskiej granicy?! "Rząd Tuska sparaliżował żołnierzy!"