Ciekawostki

Małopolskie obserwatorium to jedyne takie miejsce w Polsce. Turyści mogą oglądać gwiazdy [GALERIA]

2025-01-22 15:22

Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza w Małopolsce jest wyjątkowe nie tylko ze względu na swoją historię. Obiekt ten wyróżnia się szeroką ofertą dla turystów, którzy mogą oglądać tam m.in. pokazy Słońca za pomocą drugiej co do wielkości lunety słonecznej w Polsce, a także obserwacje Wenus. Poznajcie to miejsce w przygotowanym materiale.

Małopolska ma jedyne takie obserwatorium astronomiczne. Turyści uwielbiają to miejsce

W województwie małopolskim nie brakuje wyjątkowych atrakcji turystycznych. W tym gronie z pewnością możemy umieścić Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza położone na górze Lubomir. Miejsce to może pochwalić się długą i bogatą historią. Jak podaje oficjalna strona internetowa obserwatorium, pomysłodawcą utworzenia obiektu był prof. Tadeusz Banachiewicz, dyrektor obserwatorium astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 1919-1954. Na początku zastanawiano się nad miejscem, gdzie uda się ulokować zamiejską filię Obserwatorium Krakowskiego. Wybór padł na górę Lubomir, położoną w odległości ok. 33 km od Krakowa. Warunki w tamtym miejscu były bardzo dobre, a sprawę ułatwiała stosunkowo szybka komunikacja z miastem. Prace związane z budową ruszyły w 1921 roku. Co ciekawe, już rok później, we wrześniu obserwatorium na górze Lubomir rozpoczęło działalność.

Z czasem obiekt zyskiwał kolejne wyposażenie niezbędne do prowadzenia prac.

W okresie istnienia stacji na Lubomirze dokonano i opublikowano łącznie 20 891 wizualnych ocen jasności gwiazd zaćmieniowych metodą Argelandera, co stanowi ok. 25% wszystkich obserwacji, jakie w okresie 1922-1944 r. wykonano w ośrodku krakowskim – czytamy na stronie internetowej obserwatorium.

Odkryto tam m.in. dwie komety (Lucjan Orkisz – C/1925 G1 Orkisz / Władysław Lis – C/1936 OI Kaho-Kozik-Lis). Co ciekawe, obydwie komety znalazły się potem w herbie gminy Wiśniowa. Na tarczy znajdziemy je również dzisiaj.

Herb gminy Wiśniowa

i

Autor: SVG by Harry-C, Wikimedia Commons

Obserwatorium na Lubomirze zostało zniszczone w czasach okupacji niemieckiej. Jak czytamy, 15 września 1944 roku spalone zostały zabudowania wraz z biblioteką i dziennikami obserwacyjnymi z okresu 20 lat. Sprzęt skonfiskowali Niemcy. Po wojnie planowano odbudowę obiektu, ale plany te nie doszły do skutku. Pomysł ten wrócił dopiero w XXI wieku, kiedy w 2003 roku zawiązano komitet ds. odbudowy Obserwatorium Astronomicznego na Lubomirze, co ostatecznie zrealizowano w lipcu 2006 roku, w 70. rocznicę odkrycia komety przez Władysława Lisa. Rok później obserwatorium nadano imię prof. Tadeusza Banachiewicza.

Małopolska. Obserwatorium Astronomiczne na Lubomirze. Co można zobaczyć?

Obserwatorium astronomiczne na górze Lubomir jest wyjątkowe i stale udostępniane zwiedzającym. Obiekt jest czynny niemal przez cały czas, choć w okresie od listopada do marca otwiera się jego podwoje jedynie w słoneczne niedziele. Godziny wejść: 11:00, 12:00, 13:00, 14:00.

Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza oferuje głównie prowadzenie pokazów Słońca, które można obserwować za pomocą drugiej co do wielkości lunety słonecznej w Polsce (średnica 130 mm).

Teleskop ten, dzięki zastosowaniu odpowiedniego filtra, umożliwia obserwacje m. in. wybuchów na Słońcu. W trakcie obserwacji Słońca, omawiana jest budowa naszej Dziennej Gwiazdy, jak i wszelkiego rodzaju zjawiska, które możemy obserwować na "powierzchni" Słońca – pisze obserwatorium.

W momencie sprzyjających warunków w małopolskim obserwatorium na Lubomirze prowadzi się także obserwacje Wenus. Ile kosztuje wstęp do obserwatorium astronomicznego w Małopolsce? Bilet normalny kosztuje 20 zł, a ulgowy (dzieci w wieku 5-18 lat) – 10 zł. Bezpłatnie obiekt mogą zwiedzać osoby z niepełnosprawnościami.

Kraków Radio ESKA Google News
Autor:
Quiz. Kultowe miejsca w Małopolsce. Rozpoznasz je na zdjęciach?
Pytanie 1 z 9
1. Na tym zdjęciu widzimy:
Kopalnia Soli Wieliczka
Wieczorny Express Samol