Kleszcz

i

Autor: Catkin, Pixabay.com

Wiadomości

Coraz więcej zakażeń boreliozą w Małopolsce. „Problem jest duży”

2024-08-14 15:37

W województwie małopolskim coraz częściej dochodzi do zakażeń boreliozą. Do końca lipca tego roku chorobę tą zdiagnozowano u 2 283 Małopolan. „Porównanie zapadalności na boreliozę w Małopolsce z innymi województwami pokazuje, że rzeczywiście u nas ten problem jest duży i większy niż w innych rejonach” – poinformował we wtorek, 13 sierpnia wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Borelioza w Małopolsce. Wojewoda ostrzega

W województwie małopolskim częściej niż w innych regionach w kraju dochodzi do zakażeń boreliozą. To choroba zakaźna wywoływana przez bakterie Borrelia burgdorferi na skutek ukłucia przez zakażonego kleszcza, który jest nosicielem zarazka.  „Porównanie zapadalności na boreliozę w Małopolsce z innymi województwami pokazuje, że rzeczywiście u nas ten problem jest duży i większy niż w innych rejonach” – poinformował we wtorek wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar. Według danych sanepidu, w tym roku – do końca lipca – chorobę zdiagnozowano u 2283 Małopolan. W analogicznym okresie ubiegłego roku liczba ta była niższa i wyniosła 2017. Łącznie w 2023 r. na boreliozę zachorowało 4213 osób w Małopolsce. 

Przyrodnicy i lekarze przypominają, że ryzyko kontaktu z kleszczem można ograniczyć, ubierając na wyjście do lasu lub w okolice łąk odzież zakrywającą jak najwięcej części ciała. Pomocne mogą być repelenty odstraszające pajęczaki.

Po przyjściu z lasu lub innego miejsca bytowania kleszczy należy dokładnie obejrzeć całe ciało. W przypadku zauważenia kleszcza trzeba go usunąć – szybkim, zdecydowanym ruchem przy użyciu pęsety. Miejsce ukłucia trzeba zdezynfekować. Jeżeli trudno nam usunąć kleszcze, należy udać się do lekarza. Czas jest bardzo ważny w przypadku usunięcia kleszcza. Specjaliści oceniają, że do 12 godzin od momentu ukąszenia przez zakażonego osobnika liczba krętków boreliozy, która przedostanie się do organizmu ludzkiego, jest zbyt mała, aby spowodować zakażenie.

Borelioza. Jakie są objawy choroby?

Jak rozpoznać zakażenie boreliozą? Jak pisze Główny Inspektorat Sanitarny, po 7-10 dniach od ukłucia przez zakażonego kleszcza pojawia się w tym miejscu zmiana skórna, która następnie (w okresie nawet do kilku tygodni) powiększa się, tworząc czerwoną lub sinoczerwoną plamę – tzw. rumień wędrujący.

Miejscowej zmianie skórnej towarzyszą często objawy uogólnione, takie jak:

  • zmęczenie,
  • ból mięśni,
  • gorączka,
  • ból głowy,
  • sztywność karku.

Brak rozpoczęcia leczenia może prowadzić w konsekwencji do zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych oraz mózgu, zapalenia nerwów, zapalenia stawów lub zaburzenia rytmu pracy serca. Leczenie obejmuje podawanie antybiotyków przez min. 3-4 tygodnie. Przebycie zakażenia nie daje trwałej odporności i nie chroni przed ponownym zakażeniem. Nie ma dostępnej szczepionki przeciwko tej chorobie – informuje GIS.

Jak ograniczyć ryzyko zakażenia boreliozą?

  • noszenie odpowiedniej odzieży w miejscach, gdzie istnieje ryzyko występowania kleszczy (lasy, pola itp.) zakrywającej jak najwięcej części ciała – noszenie długich spodni (nogawki należy wpuścić do skarpetek), koszul z długim rękawem,
  • stosowanie repelentów (preparaty odstraszające) zgodnie z zaleceniami producenta nie należy wydłużać odstępów czasu pomiędzy ich stosowaniem, ponieważ ochrona staje się wtedy nieskuteczna.

Jak rozpoznać, czy grzyby są trujące czy jadalne? Oto pełne kompendium wiedzy dla każdego grzybiarza

Franciszek Smuda walczy o życie