Koniec bojkotu kibiców Wisły Kraków? Teoria a praktyka
Bojkot kibiców Wisły Kraków to temat, który opisywaliśmy wielokrotnie. Sprawa związana jest z wydarzeniami z ubiegłego sezonu, kiedy w Radłowie w 2023 roku doszło do bójki grup pseudokibicowskich Wisły Kraków, Unii Tarnów, Zagłębia Sosnowiec i BKS-u Bielsko-Biała, w wyniku czego śmierć poniósł uczestnik zdarzenia z Bielska-Białej. Środowisko kibicowskie szybko wyznaczyło winowajców, których szukano przede wszystkim w Krakowie. Zdarzenie to rozpoczęło bojkot kibiców Wisły Kraków przez kolejne kluby Betclic 1. Ligi, które wydawały coraz bardziej kuriozalne oświadczenia, w których informowano o nieprzyjmowaniu zorganizowanej grupy kibiców z Krakowa na poszczególne mecze. Tak było w przypadku choćby Wisły Płock, która zablokowała możliwość rejestracji nowych kont kibiców w portalu biletowym. Sprawę opisywaliśmy w osobnym materiale.
Polecany artykuł:
Na jakiej podstawie kluby decydowały o niewpuszczaniu kibiców gości? Chodzi o uchwałę nr II/85 Polskiego Związku Piłki Nożnej z dn. 20 lutego 2013 roku ws. zasad udziału kibiców drużyny gości na meczach piłki nożnej podczas rozgrywek szczebla centralnego organizowanych przez PZPN i Ekstraklasę. Przepisy umożliwiały odmowę przyjęcia kibiców drużyny gości na podstawie decyzji podmiotów państwowych lub samorządowych, organów dyscyplinarnych czy w szczególnie uzasadnionych przypadkach, kiedy istniały realne przesłanki wskazujące na zagrożenia bezpieczeństwa podczas imprezy masowej. Kluby Betclic 1. Ligi naginały więc przepisy, powołując się m.in. na przedmeczowe ekspertyzy policji. Wystarczyło, aby mundurowi zaklasyfikowali spotkanie jako mecz podwyższonego ryzyka – już wówczas można było wydać decyzję odmowną ws. wpuszczenia na stadion zorganizowanej grupy kibiców gości. Najświeższym przykładem jest Arka Gdynia, która akurat na mecze z Wisłą Kraków i Polonią Warszawa zaplanowała… remont sektora gości.
Po ponad roku Polski Związek Piłki Nożnej postanowił zmienić brzmienie wspomnianej uchwały. Krok ten ma utrudnić klubom niewpuszczanie kibiców gości na stadiony, o czym jako pierwszy poinformował Szymon Jadczak na łamach serwisu „WP Sportowe Fakty”.
Nowe brzmienie przewiduje natomiast, że odmowa musi być oparta na odpowiednich decyzjach zgodnych z przepisami prawa powszechnego, wydanych przez właściwe podmioty państwowe lub samorządowe, decyzjach odpowiednich organów PZPN lub ESA, a także – w szczególnie uzasadnionych przypadkach – na podstawie decyzji władz klubu, podyktowanych względami bezpieczeństwa. Dodatkowo w celu zachowania większej kontroli nad samodzielnymi decyzjami klubów wprowadzono postanowienie, zgodnie z którym zasadność takich decyzji będzie każdorazowo podlegać ocenie przez właściwe organy dyscyplinarne PZPN lub ESA. W przypadku naruszenia tych postanowień kluby mogą zostać objęte odpowiednimi sankcjami dyscyplinarnymi – pisze Wisła Kraków.
Jak pisze Szymon Jadczak, kluby w przypadku prób obchodzenia przepisów mogą zostać dotkliwie ukarane na kwotę nawet 5 mln złotych. Czy zmiana przepisów zakończy bojkot kibiców Wisły Kraków? Sprawa wciąż wydaje się skomplikowana, a przykłady z przeszłości pokazały, że kluby są gotowe wykorzystać nawet najmniejsze nieścisłości, aby kolejny raz utrudnić życie kibicom. Czas więc pokaże, czy zmiana ta okaże się mieć realny wpływ na możliwości klubów ws. nieprzyjmowania kibiców gości.