W sumie swoje drzwi dla zwiedzających otworzyło ponad 50 placówek, zapraszając gości nie tylko na ekspozycje stałe i czasowe, ale też umożliwiając im wejście do miejsc na co dzień dla nich niedostępnych. Muzea i galerie zorganizowały warsztaty, spacery, koncerty, atrakcje dla dzieci i młodzieży, prelekcje oraz pokazy filmowe.
Tegoroczne wydarzenie odbyło się pod hasłem "Moc Muzeów - dla Ukrainy" – jego program zawierał wiele propozycji nawiązujących do hasła przewodniego, a w wybranych punktach zorganizowana została zbiórka pieniędzy na pomoc dla tego państwa.
Jak przekazał we wtorek krakowski magistrat, podczas Nocy Muzeów najwięcej zwiedzających odwiedziło oddziały Muzeum Narodowego (ok. 19 tys. osób), Zamek Królewski na Wawelu (13 tys.), Muzeum Krakowa (10,5 tys.), Ogród Botaniczny (7 tys.) i Muzeum Lotnictwa Polskiego (ponad 4 tys.). Tegoroczna frekwencja Nocy Muzeów jest porównywalna do ostatniej edycji zorganizowanej przed pandemią – do Nocy Muzeów 2019 – wskazano.
Sukces frekwencyjny pokazuje, jak bardzo wszyscy tęskniliśmy za uczestnictwem w kulturze bez bariery w postaci ekranu. I chociaż doceniamy wszystko, czego nauczyliśmy się dzięki pandemii, to jednak bogata oferta kulturalna w wydaniu online nie zastąpi Nocy Muzeów w tradycyjnej formie - oceniła Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.
Jak przypomniała, przed mieszkańcami miasta i turystami są kolejne wydarzenia z cyklu Krakowskich Nocy: Noc Teatrów (11 czerwca), Noc Tańca (18 czerwca), Noc Jazzu (16 lipca), Noc Cracovia Sacra (14 i 15 sierpnia) oraz Noc Poezji (7-9 października).(
Polecany artykuł: