Kraków. Hulajnogi w mieście można zostawiać w punktach mobilności
Wraz z wiosną na ulicach Krakowa pojawia się coraz więcej osób jeżdżących na hulajnogach. Także tych, którzy korzystają z usług komercyjnych firm, wypożyczających jednoślady na minuty. Przypomnijmy – w zeszłym roku miasto podpisało umowę z trzema takimi prywatnymi podmiotami. Od tego czasu firmy te płacą za wynajem miejsc pod legalne oddawanie i parkowanie swoich hulajnóg. Utworzono "punkty mobilności", jest ich w mieście obecnie 169. Poza tymi miejscami, wewnątrz drugiej obwodnicy miasta, hulajnóg zwracać nie wolno. Jeśli ktoś wynajęty pojazd porzuci, ten podlega relokacji – czyli odprowadzeniu bądź odwiezieniu do najbliższego punktu mobilności z wolnymi miejscami. Płaci za to firma – właściciel hulajnogi.
Kraków. Firma sprzątająca hulajnogi będzie działać za około dwa tygodnie
W zeszłym roku takich interwencji w Krakowie od sierpnia, czyli od czasu uruchomienia serwisu, było ok. pięć i pół tysiąca. Zimą, kiedy skończyła się umowa z firmą zbierającą hulajnogi, zajmowały się tym same firmy wypożyczające, a także pracownicy ZTP. Problem jednak w zasadzie nie występował. Teraz liczba hulajnóg rośnie, dlatego na dniach zostanie podpisana nowa umowa na sprzątanie po ich nieroztropnych użytkownikach. Została już wybrana firma, która zajmowała się skutecznie relokacją w zeszłym roku i ma doświadczenie w tym zakresie. Zwycięzca ma zacząć działać w mieście za ok. dwa tygodnie. Umowa ma obowiązywać do końca roku.
Będzie więcej punktów mobilności dla elektrycznych hulajnóg w Krakowie
Na razie objęty obsługą będzie taki sam obszar, co ostatnio. Od kwietnia stopniowo będzie się on jednak powiększał. W związku z tym planowane jest udostępnienie ok. 130 nowych punktów mobilności, czyli łącznie będzie ich ok. 300. Będą rozmieszczone na obszarze zbliżonym do Strefy Płatnego Parkowania, co oznacza, że teren działania firmy relokującej powiększy się na zachód w kierunku alei Kijowskiej, a od północy i wschodu obejmie m.in. Grzegórzki i os. Oficerskie.
Ważną informacją dla użytkowników jest też to, że w punktach mobilności w tym roku znajdą oni hulajnogi jeszcze jednej, nowej firmy, która zawarła porozumienie z miastem. Także ona będzie płacić za wynajem przestrzeni pod miejsca legalnych zwrotów (opłaty te są ściągane przez cały rok, także zimą). Oczywiście oznacza to również, że i te nowe hulajnogi będą zbierane, jeśli zostaną porzucone na chodniku czy trawniku i odwożone do punktu, w którym wspomniana firma będzie miała jeszcze wolne miejsca. Każdy punkt ma określoną pojemność, dzieloną na cztery firmy.