Kolejna edycja to nie lada wyzwanie dla urzędników. W corocznej akcji muszą oni zmierzyć się z niemal tysiącem pomysłów obywateli.
- Mieszkańcy od 30 września do 14 października będą mogli dokonać wyboru projektu w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego, który zostanie zrealizowany w przyszłym roku. Szczególnie popularne są projekty o charakterze zielonym. Rewitalizacja parków, krzewienie kultury sportowej to tendencje motywujące mieszkańców do wyboru. Pierwsze edycje to były projekty najprostsze. W tym momencie są one bardzo rozwinięte i złożone. Coraz częściej mieszkańcy myślą o innych, wnioski dotyczą problemów międzypokoleniowych. Nas to cieszy, że młodzież i seniorzy myślą nie tylko o swoich potrzebach - tłumaczył Mateusz Płoskonka z Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK.
Pomysły cieszą się dużą popularnością, przykładem jest zwycięski projekt z ubiegłego roku.
- Płaszowskie Bulwary Wiślane, bo taką nazwę nosi mój projekt, jest w fazie realizacji. Zakłada on, stworzenie bulwarów przylegających do Wisły, a z drugiej do Płaszowa. Uporządkowanie terenu zielonego ma wykreować łąkę niewymagającą ingerencji trwałej. Mam nadzieję, że będzie ona cieszyła oczy mieszkańców, a także będzie miejscem spotkań i relaksu - mówi Szymon Tobuła, autor zwycięskiego projektu.
Polecany artykuł:
Aktywność mieszkańców przechodzi wszelkie oczekiwania. Kraków rośnie na lidera wśród innych miast.
- Jestem krakowianką i od kilku lat aktywnie biorę udział w Budżecie Obywatelskim. Super jest to, że to mieszkańcy, którzy najlepiej wiedzą czego brakuje, mogą realnie coś zmienić. Dwa z moich zeszłorocznych projektów są już w realizacji na terenie Swoszowic. Jeden to "Rodzinne spacery w Krakowie", drugi zaś to "Pracownia wsparcia rozwoju i młodzieży". Oba opierają się na edukacji i integracji w społecznościach lokalnych. Idea jest taka aby pokazać mieszkańcom Krakowa tajemnice tego miasta - przedstawia Beata Domańska.
Wśród tegorocznych propozycji jest także szeroko pojęta kultura i infrastruktura sportowa. Głosowanie na najlepsze z nich odbędzie się na dwa sposoby: tradycyjnie, czyli w punktach do tego przeznaczonych oraz elektronicznie pod adresem www.budzet.krakow.pl.