Co dalej z Centrum Kongresowym ICE? Radni podejmą decyzję
W środę, 8 listopada odbędzie się sesja Rady Miasta, podczas której radni głosować będą nad zmianami w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Krakowa na pokrycie podstawowych kosztów funkcjonowania Centrum Kongresowego ICE. Magistrat informuje, że obecnie w prognozie na 2024 rok nie ma żadnego zabezpieczenia na działanie centrum.
To pieniądze na pensję dla 100 osób, w tym w większości to osoby związane z obsługą, oraz media: prąd i woda. Dochodzą do nas głosy, że mogą z tym być problemy, więc chciałam uprzedzić, że jeśli budynek przy ul. Konopnickiej 17 popadnie w ruinę, to ze względu na przyszłotygodniową decyzję radnych. Unia Europejska i Kraków wydali na tę inwestycję 360 mln zł. Teraz radni mają tylko zapewnić jej możliwość normalnego funkcjonowania, do czasu kiedy te zadania przejmie ARMK – informuje doradczyni prezydenta Krakowa Magdalena Sroka.
Pół roku temu krakowscy radni podjęli uchwałę o likwidacji spółki Kraków 5020, która odpowiada m.in. za zarządzanie Centrum Kongresowym ICE. Niedawno jednak prezydent Krakowa przedstawił swój plan na dalsze funkcjonowanie feralnej spółki, która miałaby zostać połączona z Agencją Rozwoju Miasta Krakowa. Z kolei do 30 listopada zamknięta zostanie druga miejska telewizja w postaci programu „Hello Kraków”.
Ta decyzja zapadła i jest nieodwołalna. Przegłosowanie natomiast budżetu jest konieczne dla zapewnienia ciągłości działania ICE Kraków. Nie możemy sobie pozwolić na przedłużanie tego procesu czy nieuchwalenie budżetu, ponieważ w efekcie takich działań może dojść do zwolnień oraz braku środków na funkcjonowanie – mówi Magdalena Sroka.
Proces prawny dot. połączenia spółki Kraków 5020 z Agencją Rozwoju Miasta Krakowa już się rozpoczął. Jak informuje magistrat, od początku powstania Centrum Kongresowe ICE gościło ponad 1 mln 650 tys. osób, a w budynku odbyło się ponad 1300 wydarzeń.
Wśród nich aż 340 to kongresy i konferencje, których duża część była o zasięgu światowym i europejskim. Uzupełnieniem oferty były wydarzenia koncertowe i kulturalne (blisko 750) oraz eventy firmowe (ponad 120). ICE dysponuje 4 głównymi salami: Audytoryjną (1915 miejsc), Teatralną (600 miejsc), Kameralną (300 miejsc) oraz zespołem sal konferencyjnych (400 miejsc), a także wieloma pomieszczeniami wspomagającymi; przeszklonym, 3-poziomowym foyer z widokiem na Wawel, zakole Wisły i dzielnicę Kazimierz. Łącznie tworzy to komfortową przestrzeń dla 3200 uczestników rozmaitych wydarzeń. Teraz o jego przyszłości zdecydują radni Krakowa – dodaje urząd.