Zakopianka na wysokości Libertowa do przebudowy
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie poinformowała o planach przebudowy Zakopianki na wysokości Libertowa, miejscowości położonej tuż za Krakowem. Przetarg wygrało Przedsiębiorstwo Inżynieryjne IBM-Podbeskidzie i to właśnie oni podejmą się przeróbki, która kosztować będzie 150 mln złotych. Celem inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów i kierowców oraz zwiększenie przepustowości. Wykonawca pod podpisaniu umowy będzie miał 39 miesięcy na wykonanie zadania, z wyłączeniem okresów zimowych od 16 grudnia do 15 marca. Inwestycja ma zostać oddana do użytku w 2027 roku.
— Najkorzystniejszą ofertę wybraliśmy spośród sześciu złożonych w przetargu. Jedną z ofert musieliśmy odrzucić, ponieważ wykonawca nie przedstawił wyjaśnień dotyczących zaproponowanej rażąco niskiej ceny za realizację tej inwestycji. Pozostali oferenci mają 10 dni na złożenie ewentualnego odwołania. Jeżeli żadne nie zostanie złożone, to po przedstawieniu przez wykonawcę gwarancji należytego wykonania robót będziemy mogli podpisać umowę — poinformował Kacper Michna, rzecznik krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Zakopianka w Libertowie. Było skrzyżowanie, będzie tunel
Prace na DK7 w Libertowie obejmą przebudowę obecnego skrzyżowania zakopianki z ulicami Góra Libertowska i Świetlista. Dotychczas w tym miejscu można było jedynie skręcić w prawo. W przyszłości w jego miejscu zostanie wybudowany tunel o długości 52 m, pozwalający na przejazd między wschodnią i zachodnią częścią Libertowa. W środku powstanie także ciąg pieszo-rowerowy.
— Tunel zostanie zlokalizowany niespełna kilometr na południe od likwidowanego skrzyżowania. W tunelu będzie też ciąg pieszo-rowerowy. W okolicy likwidowanego skrzyżowania zbudujemy kładkę, która zastąpi przejście dla pieszych — wymienił rzecznik GDDKiA oddział w Krakowie.
Przebudowa sieci dróg lokalny przy zakopiance w Libertowie
W planach remontowych poprowadzonych na DK7 na wysokości Libertowa znalazła się również przebudowa sieci lokalnych dróg dojazdowych do zakopianki. Drogi gminne zostaną do niej przyłączone, zaś droga łącznikowa po wschodniej stronie trasy zostanie poszerzona. Planowane są również przebudowy wjazdów na posesje.
— Wybudujemy również dwa ronda. Pierwsze powstanie na skrzyżowaniu ul. Świetlistej, drogi łącznikowej równoległej do zakopianki i drogi umożliwiającej włączenie się do ruchu na DK7 w miejscu likwidowanego skrzyżowania. Drugie na skrzyżowaniu ul. Jana Pawła II i drogi łącznikowej prowadzącej do tunelu pod zakopianką — poinformował Kacper Michna.
Na zakopiance w Libertowie powstaną trzy kładki dla pieszych
Dodatkowo w planie jest powstanie trzech kładek dla pieszych: jednej w okolicy likwidowanego skrzyżowania zakopianki z ul. Góra Libertowska i ul. Świetlistą, drugiej w okolicy ul. Wesołej w Libertowie i ul. Parkowej w Gaju oraz trzeciej w okolicy obecnego przejścia w Libertowie przy skrzyżowaniu zakopianki z ul. Rumianą i ul. Przylesie.