Nietypowa pamiątka z Seszeli. Turystka zatrzymana za próbę przemytu

i

Autor: Keith Chan, Unsplash/Screenshot Twitter @KAS_Krakow

ŻYCIE MIASTA

Nietypowa próba przemytu na lotnisku w Krakowie. Turystka będzie się gęsto tłumaczyć [ZDJĘCIE]

2023-10-03 9:20

Izba Administracji Skarbowej w Krakowie zatrzymała turystkę na lotnisku w Balicach. Kobieta wracała właśnie z wakacji na Seszelach, niestety wybrała sobie nietypową pamiątkę, aby wspominać tę niezwykłą podróż. Celnicy nie mogli uwierzyć w to, co znaleźli w jej walizce. Teraz będzie się gęsto tłumaczyć za złamanie międzynarodowego prawa.

Lotnisko w Balicach. Celnicy nieustannie przejmują nielegalne "pamiątki"

Celnicy na krakowskim lotnisku w Balicach mają ręce pełne roboty. Okazuje się, że podróżnicy nieustanie próbują wwieźć do kraju nielegalne przedmioty, objęte bezwzględnym zakazem. Tak było, kiedy we wrześniu funkcjonariusze z Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie odnaleźli podczas kontroli bagażu osoby przybyłej do Polski spoza Unii Europejskiej aż 103 kilogramy mięsa. W związku z tym, że w kraju nad Wisłą pojawiło się ono nielegalnie, zostało poddane utylizacji. Poważny problem miała także turystka, która z Seszeli postanowiła przywieźć sobie niecodzienną pamiątkę.

Kraków Airport. Turystka chciała przemycić "pamiątkę" z Seszeli

Podróżni nieustannie zadziwiają celników swoimi pomysłami. Niestety wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich chęć przywiezienia sobie wyjątkowej pamiątki z wakacji może zakończyć się dla nich poważnymi problemami. Przykładem może być turystka, która została ostatnio zatrzymana przez celników po powrocie z wymarzonych wakacji na Seszelach, czyli niewielkiej wyspy, będącej afrykańskim państwem wyspiarskim. 

— Odwiedzają je dziesiątki tysięcy turystów. Seszele. Tylko 455 km2 powierzchni. Jak myślicie, kiedy zniknie ich rafa, jeśli każdy z turystów zabierze do walizki ok. 3 kg rafotwórczych koralowców? 24 okazy chronionych okazów #CITES znaleźliśmy właśnie w bagażu turystki — poinformowali celnicy na Twitterze.

QUIZ: Przeboje z bajek Disney'a. Pamiętasz, kto je śpiewał? Sprawdź swoją wiedzę!

Pytanie 1 z 10
Zacznijmy od czegoś prostego. Która polska artystka wykonała utwór "Kolorowy wiatr" znany z bajki "Pocahontas"?
Pocahontas

Czym jest CITES, czyli Konwencja Waszyngtońska?

Konwencja Waszyngtońska, zwana w skrócie CITES, powstała w Stanach Zjednoczonych w 1973 roku. Dotyczy zakazu handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, a także określa zasady międzynarodowej współpracy na rzecz ograniczenia takiego procederu na całym świecie. W Polsce to minister środowiska odpowiada za wywiązywanie się z obowiązujących przepisów, przy naukowym wsparciu Państwowej Rady Ochrony Przyrody.

— Celem konwencji jest ochrona dziko występujących populacji zwierząt i roślin gatunków zagrożonych wyginięciem poprzez kontrolę, monitoring i ograniczanie międzynarodowego handlu nimi, ich rozpoznawalnymi częściami i produktami pochodnymi, a także zapewnienie międzynarodowej współpracy na rzecz ograniczania nielegalnego handlu okazami gatunków zagrożonych wyginięciem i podnoszenie świadomości na temat presji człowieka na dziko żyjące gatunki roślin i zwierząt. Rzeczpospolita Polska ratyfikowała przystąpienie do konwencji 12 grudnia 1989 r. Weszła w życie w Polsce 12 marca 1990 roku — czytamy na oficjalnej stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Jakie kraje są najbezpieczniejsze dla turystów? Czołówka to podróżnicze marzenie [GALERIA]

Niewidoma remontuje mieszkanie