Kraków. Otwarcie parku Bednarskiego w Podgórzu
Na otwarciu parku Bednarskiego krakowianie przybyli tłumnie. Wpierw byli świadkami krótkiego koncertu, przemowy prezydenta Jacka Majchrowskiego, a następnie mogli zobaczyć inscenizację, w której jedną z głównych postaci był Wojciech Bednarski, założyciel parku. Niektórzy obecni na otwarciu mieszkańcy znają na wylot historię miejsca, które niegdyś było kamieniołomem.
Ten park najpierw był założony, a potem przez 30 lat zamknięty, aby drzewa mogły urosnąć. Jest zupełnie wyjątkowy w skali Krakowa, ukształtowany inaczej z racji na to, co się tu znajdowało. Dla mnie to jeden z najciekawszych parków, w jakich byłem - mówił pan Jarosław podczas otwarcia parku Bednarskiego.
Nowe plac zabaw czy altana i odrestaurowany domek ogrodnika to nie wszystko. Krakowian przede wszystkim cieszy zieleń, o której opowiada Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.
W parku zostało posadzonych ponad 50 sztuk drzew, ale nie zabrakło zieleni niższej, jest 7 tys. krzewów, 90 tys. bylin oraz 28 tys. roślin cebulowych. To długo kwitnące barwniki, paprocie, urokliwe parzydła leśne, bodziszki o dostojnych kwiatach, pachnące konwalie, różnokolorowe krokusy, lilaki oraz niezwykle odporna na warunki pogodowe wyjątkowa śnieguliczka. Chcemy, by ten park kwitnął cały rok.
Otwarcie parku Bednarskiego odbyło się w czwartek 27 kwietnia o 17:00. Jego rewitalizacja zajęła 2 lata i poprzedziły ją liczne protesty. Na miejscu jednak zabrakło głosów krytyki.