Siarczyste mrozy w Polsce powodują zwiększenie emisji smogu
Potężne ochłodzenie w Polsce poskutkowało bardzo złym stanem jakości powietrza w naszym kraju. W ciągu ostatnich dwóch dni nad Wisłą rejestruje się temperatury rzędu nawet ponad -20 stopni Celsjusza. Najzimniej jest na południu kraju i w rejonach okołogórskich. To oznacza, że mieszkańcy tych regionów ratują się przed dotkliwym zimnej, poprzez palenie w piecach. W związku z tym znacznie pogarsza się jakość powietrza, co widać w całym kraju, a w szczególności w naszym regionie.
Smog w Krakowie. Bardzo zła jakość powietrza
Chociaż w samym Krakowie obowiązuje zakaz palenia w piecach węglem i drewnem, nie obejmuje on ościennych miejscowości, czyli tzw. krakowskiego obwarzanka. W związku z nietypowym położeniem stolicy Małopolski w kotlinie wszelkie zanieczyszczenia powietrza zbierają się nad miastem i się nad nim kotłują. Według portalu Airly.org, który zajmuje się monitorowaniem zanieczyszczeń powietrza, 10 stycznia w Krakowie mamy wielokrotnie przekroczone normy. Stan na godzinę 9.00 na alei Zygmunta Krasińskiego wskazuje, że pyłki PM10 przekroczyły normę dobową o 346 proc. (norma to 45 µg/m³, pomiar pokazał 156 µg/m³), zaś PM2,5 wynosi aż 866 proc. normy (jest 130 µg/m³, przy normie 15 µg/m³).
Kraków. Darmowa komunikacja miejska
W związku z wielokrotnie przekroczonymi normami zanieczyszczeń powietrza, MPK Kraków poinformowało, że w 10 stycznia, od godz. 0.00 do godz. 24.00 będzie darmowa komunikacja miejska dla mieszkańców aglomeracji. Decyzja została wydana przez Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa.