Kraków. Petycja o odwołanie Janusza Palikota z rady MOCAK-u
Pod koniec maja br. krakowski radny z ramienia PiS Michał Dwernicki założył petycję i wystosował specjalny list do prezydenta Jacka Majchrowskiego o odwołanie Janusza Palikota z rady MOCAK-u. Do wtorku, 13 czerwca pod apelem podpisało się 1082 osoby, w tym aktywista miejski Jan Śpiewak.
– Pod petycją podpisało się prawie 1,1 tys. mieszkańców, ale i innych rejonów Polski. Nie chcą oni politycznego cynizmu i nihilizmu, pamiętając obrzydliwe moralnie zachowanie tego polityka w poprzednich latach. Liczę, że przekona to pana prezydenta Jacka Majchrowskiego do zmiany decyzji i odwoła Janusza Palikota z rady MOCAK-u – powiedział Drewnicki, pełniący funkcję wiceprzewodniczącego Rady Miasta. – W krakowskich instytucjach kultury powinny być osoby z nieposzlakowaną opinią, a nie skompromitowani politycy – dodał polityk.
Rzecznik prasowy urzędu miasta Dariusz Nowak powiedział, że Janusz Palikot nie angażuje się w politykę. – Jest przedsiębiorcą, a także jednym z mecenasów Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, wspierającym jego działalność – zauważył.
Rada MOCAK-u powołana przez Jacka Majchrowskiego
W grudniu prezydent Krakowa powołał nową radę MOCAK-u. Oprócz Palikota, zaproponowanego przez dyrektor MOCAK-u Marię Annę Potocką, znaleźli się w niej wicedyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie prof. Dorota Folga-Januszewska, prof. Jerzy Hausner z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, główny kurator Centrum Sztuki WRO Piotr Krajewski, filozof, socjolog i publicysta Janusz Majcherek; dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urząd Miasta Krakowa Katarzyna Olesiak, biznesmen Jacek Prusek, malarka Beata Stankiewicz, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury Agata Wąsowska-Pawlik. Kadencja rady trwa cztery lata.