W Polsce wciąż jest wielu uchodźców
Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę, według danych Straży Granicznej do Polski przyjechało ponad 7 milionów osób. To dane z odpraw na wschodniej granicy. Tylko wczoraj mundurowi odprawili na przejściach granicznych z Ukrainy do Polski niespełna 24 tysiące osób. Dziś, do godz. 7:00 strażnicy zanotowali przyjazd 7,5 tysiąca osób.
Część przyjezdnych osiadła w Krakowie i w Małopolsce. Pamiętają o tym Krakowianie i magistrat, który wyznaczył, specjalnie na Wszystkich Świętych kwaterę na cmentarzu Rakowickim.
Znicz pamięci – gdzie będzie można go zapalić?
W dniach 1 i 2 listopada mieszkańcy Krakowa i goście z Ukrainy będą mogli oddać hołd ofiarom rosyjskiej napaści na Ukrainę w kwaterze nr CII.
- To jest wyznaczona kwatera, w której nie ma grobów. Na nowej części cmentarza, dawniej zwanej wojskową, od ulicy Prandoty, w bliskim sąsiedztwie z Aleją Zasłużonych. Będzie oznaczona flagą ukraińską oraz dwujęzyczną tabliczką informacyjną – mówi Patrycja Ćwikła z Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Krakowie.
Pomysł zapalenia znicza pamięci dla ofiar wojny w Ukrainie jest inicjatywą obywatelską.
- Wielu Ukraińców nie może pojechać na swoje nekropolie z powodu wojny, pomyślałem, że aby nie czuli się w tych dniach osamotnieni, warto stworzyć dla nich symboliczne miejsce, gdzie mogliby uczcić pamięć o swoicbh zmarłych. To może być dla nas, Polaków, ważne, żebyśmy my, oprócz konsumowania tych złych wieści z frontu, o ilości ofiar, żebyśmy mogli w jakiś sposób na to zareagować. Pokaże to też Ukraińcom, że dalej o nich myślimy i że włączamy ich w naszą tradycję – dodaje Jakub Niewdana – artysta i absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, który zwrócił się w tej sprawie do władz miasta.
Kwatera nr CII została też oznaczona na specjalnie przygotowanej mapie. Wyszczególniono ją kolorem czarnym.