Nie żyje Sinead O'Connor. tak żegnają ją w mediach społecznościowych politycy i artyści

i

Autor: PAP/EPA Nie żyje Sinead O'Connor

WIADOMOŚCI

Nie żyje Sinéad O’Connor. Tak żegnają ją w mediach społecznościowych artyści i politycy

2023-07-27 10:23

Irlandzka piosenkarka Sinead O'Connor zmarła w wieku 56 lat — przekazała w środę, 26 lipca wieczorem jej rodzina. Artystka była najbardziej znana z przeboju "Nothing Compares 2 U", ale też z bezkompromisowo wyrażanych poglądów. Tak w mediach społecznościowych żegnają wokalistkę polscy i zagraniczni politycy i artyści.

Nie żyje Sinead O'Connor. Artystka zmarła 26 lipca 2023 roku

Urodziła się w 1966 roku w Dublinie. Karierę muzyczną zaczęła w 1987 roku płytą "The Lion and the Cobra". Ogółem nagrała 10 studyjnych albumów. Jednym z jej najsłynniejszych utworów jest "Nothing Compares 2U". Dzięki niemu stała się gwiazdą światowego formatu W równym stopniu co z muzyki, artystka znana była też z ogolonej głowy i bezkompromisowo wyrażanych poglądów na tematy społeczno-polityczne, w tym religię. Najgłośniejszą kontrowersją w związku z tym było podarcie w 1992 roku podczas programu "Saturday Night Live" w amerykańskiej stacji NBC zdjęcia papieża Jana Pawła II, co miało być protestem przeciwko nadużyciom seksualnym ze strony księży. Sinead O'Connor cierpiała na chorobę dwubiegunową-afektywną. Zmarła w wieku 56 lat.

Polscy politycy i artyści żegnają zmarłą piosenkarkę

Sinead O'Connor swoją bezkompromisową postawą wywarła ogromny wpływ na cały świat. Przez podarcie zdjęcia Jana Pawła II na początku lat 90., w proteście przeciwko przypadkom tuszowania pedofilii w Kościele katolickim w Irlandii, stała się artystką wyklętą, a na ulicach zaczęto palić jej zdjęcia i płyty. Dopiero po latach jej wkład w walkę z nadużyciami księży doceniono na świecie. Piosenkarkę w mediach społecznościowych pożegnali polscy politycy. Kondolencje złożyli m.in. Krzysztof Śmiszek, Monika Rosa i Maciej Gdula, wspominając jej nierówną walkę z Kościołem. Głos zabrał również krakowski artysta Grzegorz Turnau.

Dziennikarz muzyczny Marek Sierocki wspomina koncert Sinead O'Connor

Marek Sierocki to dziennikarz muzyczny, konferansjer i dyrektor artystyczny festiwali w Opolu i Sopocie. W rozmowie z Plotkiem mężczyzna przyznał, że śmierć artystki bardzo nim wstrząsnęła. Podzielił się także wspomnieniami z jego z jej koncertów, który miał miejsce w Londynie we wczesnych latach 2000.

— Miałem okazję być na jej koncercie w Londynie 20 lat temu, a może nawet i więcej. Zrobiła na mnie wtedy duże wrażenie. Jeśli chodzi o to, co potrafiła zaprezentować na scenie, to była tam widoczna magia. Miała świetny kontakt z fanami, którzy byli na koncercie. To nie była artystka, która wychodziła i tylko śpiewała, odcinając się od publiki. Czuło się, że poprzez swój śpiew nawiązuje kontakt z publicznością i jej na niej zależy. Uważam, że to symboliczne, że o śmierci Sinéad dowiedzieliśmy się w dniu urodzin Micka Jaggera. Cóż, jedni kończą dziś 80 lat jak on, dzisiaj, a inni nie dożywają 60-tki... — powiedział Marek Sierocki w rozmowie z Plotkiem.

QUIZ. Słynne koty popkultury. Czy znasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 11
Jak ma na imię kotka słynnego projektanta Karla Lagerfelda?

Zagraniczne gwiazdy wspominają zmarłą artystkę

Sinead O'Connor zostanie na zawsze w sercach wielu osób. Artystkę w mediach społecznościowych żegnają osoby ze świata muzyki, literatury i sportu. Irlandzki poeta i laureat nagrody Nobla z dziedziny literatury Seamus Heaney, napisał na Twitterze, że jego rodaczka wyprzedzała swoje czasy. Conor McGregor, irlandzki zawodnik mieszanych sztuk walki, dodał, że Irlandia straciła głos anioła, a on sam prawdziwą przyjaciółkę. Kanadyjski piosenkarz Bryan Adams wspomniał, że uwielbiał z nią pracować i występować na scenie.

Protest w Krakowie: "Nigdy nie będziesz szła sama. Solidarnie z Joanną". Tak krakowianie wspierali Joannę po skandalicznej interwencji policji:

Protest w Krakowie "Solidarnie z Joanną", 25.07.2023. Tłumy krakowian w deszczu wspierały panią Joannę pod komisariatem policji