W skład Koalicji Ruchów Krakowskich wchodzi między innymi 18 stowarzyszeń czy fundacji takich jak: Fundacja Chodźże do Teatru, Fundacja Kraków-Miasto Przyszłości, Stowarzyszenie Ulepszamy Kraków oraz lokalne liderki i liderzy z różnych części Krakowa. Aktywiści opublikowali 21 tez, które dotyczą czterech głównych obszarów związanych z transportem, kulturą czy ochroną środowiska.
- Klimat i środowisko, demokracja i zarządzanie, przestrzeń i transport oraz społeczeństwo i gospodarka. W tych obszarach widzimy potencjał do zmian. Na bazie tych 21 tez chcemy otworzyć bank pomysłów i wnieść je do miejskiej agendy. Temu ma służyć też nasz społeczny think-tank - mówi Joanna Malita-Król z Akcji Ratunkowej dla Krakowa.
Tezy dotyczą między innymi zwiększania odporności Krakowa na katastrofę klimatyczną, budowy nowych osiedli zamiast "Nowego Miasta" czy dostępu do lokalnej kultury i zdrowia publicznego. Do Koalicji można w każdej chwili dołączyć.
- Można wejść na naszą stronę internetową. Jest tam formularz kontaktowy. Wystarczy zostawić swoje dane, opisać swoją działalność, ale także problemy, z którymi borykają się mieszkańcy, ponieważ każda osoba i każda dzielnica ma swoje problemy - mówi Monika Firlej ze Stowarzyszenia Zielone Grzegórzki.
Koalicja liczy na razie 53 osoby. Jej członkowie pracowali nad tezami przez ostatni rok. A wszystkie potrzebne informacje o koalicji znajdziecie na ich stronie internetowej.