Krakowscy naukowcy stworzyli innowacyjne narzędzie. Pomaga w walce z afazją
Aplikacja Afast umożliwia chorym swobodny dostęp do narzędzia rehabilitacyjnego. Aplikacja nie wymaga instalacji, a proponowane ćwiczenia dostosowane są do rodzaju afazji, którą dotknięty jest rehabilitowany. Aplikacja powstała we współpracy Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medcium z Parkiem Naukowo-Technologicznym "Technopark Gliwice" i Fundacją Salus Publica.
Wgranych jest kilkadziesiąt ćwiczeń. Są one opracowane przez logopedów, ale my możemy je samodzielnie robić w domu. Na przykład mamy ćwiczenia, które polegają na tym, że powtarzamy dni tygodnia, cyfry, pory roku. Możemy także przerobić zadania, które przypominają przysłowia lub przeciwieństwa - mówi współtwórca aplikacji, prof. Andrzej Galbarczyk z Instytutu Zdrowia Publicznego UJ.
Z tą chorobą zmaga się Bruce Willis. Krakowscy naukowcy dokonali przełomowego odkrycia
Nie jest znana skala występowania afazji. Jej przyczyny mogą być różne.
Bardzo często do tego schorzenia dochodzi po urazach, wylewach. Także przy różnych operacjach może także dojść do uszkodzenia części mózgu, która odpowiada za mowę- mówi profesor.
Jednak jak podkreślają naukowcy, w leczeniu zaburzeń mowy najlepszym ćwiczeniem jest jednak rozmowa z drugim człowiekiem. Aplikacja jest bezpłatna i dostępna pod adresem afast.pl.