- Sztuczna inteligencja przechodziła jakby po wszystkich przejrzanych przez naukowców artykułach i wyłapywała te, które zostały wyłączone, a wydawałoby się, że jednak powinny zostać włączone. W ten sposób mogliśmy poprawić decyzję ludzi i zwiększyć jakość tego badania - mówi Artur Nowak z krakowskiej firmy Evidence Prime.
Krakowska firma przyczyniła się też do potwierdzenia, że maseczki zmniejszają ryzyko zarażenia. Badania wykazały jednak, że pracownicy służby zdrowia powinni nosić bardziej zaawansowane maseczki. Zwyczajne środki ochrony osobistej są dla medyków niebezpieczne.
- Pod wpływem tego badania spodziewamy się, że Światowa Organizacja Zdrowia zmieni swoje zalecenia dotyczące noszenia masek, to znaczy takie regulacje, jak w Polsce pojawią się na całym świecie. Co ważniejsze może zmienią się zalecenia w sprawie środków ochrony osobistej dla pracowników służby zdrowia - dodaje Artur Nowak.
Badania udało się zrealizować w zaledwie 10 dni właśnie dzięki pomocy sztucznej inteligencji opracowanej przez krakowską firmę. Wyniki zostały opublikowane w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych.