Smoczy szlak

i

Autor: facebook.com/zookrakow Nowa figurka na smoczym szlaku w Krakowie

Wiadomości

Krakowski smoczy szlak się powiększył. Kolejna figurka stanęła przy wejściu do zoo

Figurka smoka w towarzystwie zwierząt pojawiła się przy bramie głównej ogrodu zoologicznego w Krakowie. Rzeźba znajduje się na smoczym szlaku zrealizowanym w ramach jednego ze zwycięskich zadań budżetu obywatelskiego.

Kraków. Kolejna figurka na smoczym szlaku – przy wejściu do zoo

Jak przekazało krakowskie zoo, smok w towarzystwie zwierząt to rzeźba według projektu Andrzeja Mleczki, która została zrealizowana w ramach budżetu obywatelskiego. „Na terenie całego Krakowa powstaje szlak Smoków Wawelskich i krakowskie zoo jest jednym z jego elementów” – podkreślono. Zgodnie z zamierzeniami pomysłodawców mierzące od ok. 35 do 50 cm figurki smoków, ustawiane w charakterystycznych punktach Krakowa, mają nie tylko zdobić miasto, ale również opowiadać jego historię poprzez sztukę.

Do tej pory zrealizowano 18 postaci: Smoka Filmowca, Smoka Geodety, Smoka Malarza, Smoka Turysty, Smoka Wodnego, Smoka z Latawcem, Smoka z Mapą, Smoka Kazimierza, Smoka Astronoma, Smoka Sportowca, Smoka z Literą K, Smoka z Metrem, Smoka Fotografa, Smoka Lekarza, Smoka Żołnierza CK, Smoka Romantyka. Figury Smoka Emausowego oraz Smoka Lajkonika pojawią się po zakończeniu remontu ulicy, przy której staną.

Krakowski smoczy szlak to realizacja projektów zgłoszonych w dwóch edycjach budżetu obywatelskiego miasta. Rzeźby pojawiły się pod koniec listopada zeszłego roku w charakterystycznych lokalizacjach w krakowskich dzielnicach, a każda z nich nawiązuje do miejsca, w którym się znalazła. Ich postumenty wyposażono w specjalne tabliczki z kodami QR odsyłającymi do informacji o szlaku i poszczególnych figurkach.

Pomysłodawcami projektu smoczych figur są Witold Górny, Anna Jakubiak i Mariusz Meus. Ich zdaniem to przedsięwzięcie nie tylko upiększa miasto, ale również wzbogaca kulturalny krajobraz Krakowa, przyciągając uwagę i zachęcając do zwiedzania mniej znanych zakątków. W przeciwieństwie do swojego protoplasty, stojącego przy Smoczej Jamie pod Wawelem od 1972 roku, małe smoki nie zieją ogniem. Autorami rzeźb są prof. Jan Tutaj oraz dr Jacek Dudek z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Projekty figur przygotowali rysownicy Andrzej Mleczko i Edward Lutczyn.

Smoczy szlak w Krakowie [GALERIA]

Kraków Radio ESKA Google News
Autor:

Krakowski QUIZ. Jak dobrze orientujesz się na Starym Mieście? Sprawdź się krakusie, sprawdź się turysto!

Pytanie 1 z 12
Budynek na zdjęciu to:
Teatr Słowackiego
Smoczy Piknik Rodzinny 2024 w Krakowie