Zakopane. Tak kiedyś wyglądała najsłynniejsza ulica w Małopolsce
Myśląc o Zakopanem wiele osób od razu wskaże na Krupówki – bez wątpienia jedną z najsłynniejszych ulic w Małopolsce i z pewnością najsłynniejszą pod Tatrami. Krupówki to główna ulica Zakopanego, która nie zawsze była miejscem obleganym przez turystów. Jak czytamy na łamach serwisu Tischner.pl, Krupówki były najpierw ścieżką biegnącą wśród łąk i bagien. Dopiero w okolicach 1870 roku ścieżka przerodziła się w bitą drogę, łącząc wieś z Kuźnicami, gdzie kończono eksploatację tatrzańskiej rudy. Z biegiem lat Krupówki rozwijały się. Przy niegdyś nieutwardzonej ścieżce zaczęły powstawać budynki, a ulica zmieniła się w główną arterię pieszą i, jak pisze Maria Mantyka w publikacji „Wykorzystanie elementów kultury regionalnej w architekturze na przykładzie Zakopanego. Wprowadzenie Parku Kulturowego w przestrzeni ulicy Krupówki” – centrum handlowym i wizytówką miasta.
Krupówki były słynne już przed wybuchem II wojny światowej, stając się centrum turystycznym Zakopanego, które przeżywało wówczas prawdziwy renesans. Popularność ulicy można z łatwością dostrzec na dawnych zdjęciach, które ukazują tłumy mieszkańców i turystów. Fotogalerię z Krupówek sprzed lat możecie zobaczyć poniżej.
Modernizację Krupówek w Zakopanem rozpoczęto w 1992 roku – działania te, jak pisze Józef Nyka, wzbudziły spore kontrowersje. Nawierzchnię Krupówek zbudowano z kostek czarnego bazaltu, szarego granitu i czerwonej kostki betonowej, układając je w fantazyjne wzory. Zamontowano również pochylone latarnie w formie pastorałów, infrastrukturę uliczną czy ławki.
Dziś miejsce to wydaje się niemal kultowe, a Krupówki odwiedzają turyści nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Do Zakopanego coraz chętniej przyjeżdżają również turyści z krajów arabskich. O fenomenie tym w ostatnim materiale rozmawialiśmy z Karolem Wagnerem z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.
Jak wyglądały dawniej Krupówki w Zakopanem? Sprawdźcie w przygotowanej galerii.