Ciekawostki

Kiedyś była tam zwykła ścieżka, teraz to miejsce w Małopolsce odwiedzają turyści z całego świata [GALERIA]

2024-12-16 14:35

Jakie jest najsłynniejsze miejsce w Zakopanem? Wiele osób na myśl o zimowej stolicy Polski od razu wspomni ulicę Krupówki – bez wątpienia najsłynniejszą w mieście i najbardziej obleganą na Podhalu. Deptak ten co roku odwiedza niezliczona ilość turystów. Mało kto wie, że wcześniej biegła tamtędy zwyczajna ścieżka wiodąca wśród pól. Zobaczcie, jak kiedyś wyglądały Krupówki.

Zakopane. Tak kiedyś wyglądała najsłynniejsza ulica w Małopolsce

Myśląc o Zakopanem wiele osób od razu wskaże na Krupówki – bez wątpienia jedną z najsłynniejszych ulic w Małopolsce i z pewnością najsłynniejszą pod Tatrami. Krupówki to główna ulica Zakopanego, która nie zawsze była miejscem obleganym przez turystów. Jak czytamy na łamach serwisu Tischner.pl, Krupówki były najpierw ścieżką biegnącą wśród łąk i bagien. Dopiero w okolicach 1870 roku ścieżka przerodziła się w bitą drogę, łącząc wieś z Kuźnicami, gdzie kończono eksploatację tatrzańskiej rudy. Z biegiem lat Krupówki rozwijały się. Przy niegdyś nieutwardzonej ścieżce zaczęły powstawać budynki, a ulica zmieniła się w główną arterię pieszą i, jak pisze Maria Mantyka w publikacji „Wykorzystanie elementów kultury regionalnej w architekturze na przykładzie Zakopanego. Wprowadzenie Parku Kulturowego w przestrzeni ulicy Krupówki” – centrum handlowym i wizytówką miasta.

Krupówki były słynne już przed wybuchem II wojny światowej, stając się centrum turystycznym Zakopanego, które przeżywało wówczas prawdziwy renesans. Popularność ulicy można z łatwością dostrzec na dawnych zdjęciach, które ukazują tłumy mieszkańców i turystów. Fotogalerię z Krupówek sprzed lat możecie zobaczyć poniżej.

Modernizację Krupówek w Zakopanem rozpoczęto w 1992 roku – działania te, jak pisze Józef Nyka, wzbudziły spore kontrowersje. Nawierzchnię Krupówek zbudowano z kostek czarnego bazaltu, szarego granitu i czerwonej kostki betonowej, układając je w fantazyjne wzory. Zamontowano również pochylone latarnie w formie pastorałów, infrastrukturę uliczną czy ławki.

Dziś miejsce to wydaje się niemal kultowe, a Krupówki odwiedzają turyści nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Do Zakopanego coraz chętniej przyjeżdżają również turyści z krajów arabskich. O fenomenie tym w ostatnim materiale rozmawialiśmy z Karolem Wagnerem z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Jak wyglądały dawniej Krupówki w Zakopanem? Sprawdźcie w przygotowanej galerii.

Kraków Radio ESKA Google News
Autor:
Quiz o Tatrach. Jak dobrze znasz polskie góry? Sprawdź się!
Pytanie 1 z 14
Które schronisko po polskiej stronie Tatr jest położone najwyżej?
2024_12_16_VOD1_EXB_1612_MARCIN_KIERWINSKI