KST do Górki Narodowej. Jaki jest postęp prac?
Obecnie prace prowadzone są przy tzw. procesie remediacji, czyli unieszkodliwianiu zanieczyszczonego gruntu. Stan ich zaawansowania wynosi 70 procent. Roboty prowadzona są metodą in situ, która polega na bioremediacji, mechanicznej ekstrakcji lotnych związków z gruntu oraz solidyfikacji.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Zarząd Inwestycji Miejskich, zgodnie z decyzją RDOŚ remediacja zakończy się w marcu tego roku. Po jej zakończeniu następnym etapem będzie już budowa pętli końcowej na Górce Narodowej wraz z terminalem autobusowym.
Przy pętli powstanie także parking dwupoziomowy na około 240 miejsc postojowych.
- Jesteśmy po punkcie kulminacyjnym. Wszystko, co będzie się działo w nadchodzących tygodniach i miesiącach będzie zmierzało do finiszu i zakończenia tej wielkiej inwestycji, która tak naprawdę zrewolucjonizuje przemieszczanie się w tej części miasta – informuje w materiale ZIM-u wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig.
W ramach inwestycji rejon Górki Narodowej zostanie w znacznym stopniu odwodniony. Przy obfitych deszczach na tych terenach występowały problemy z zalaniami.
- Myślę, że te inwestycje, które przy okazji tramwaju będą przeprowadzone, będą także służyły temu, żeby takich nienormalnych zjawisk nie obserwować już w tym rejonie. Tramwaj w związku z tym to nie tylko samo rozwiązanie komunikacyjne, ale przy okazji cała infrastruktura, bo trzeba pamiętać, że to tego dojdą zmiany drogowe, chodniki, ale także to, czego na pierwszy rzut oka nie widzimy, czyli przede wszystkim instalacje odwadniające ten teren – dodaje zastępca prezydenta.