Dr Wielgus podczas wernisażu wystawy Lotnicze ślady w Karpatach

i

Autor: Maciej Bartusik

Ku pamięci „Candie”. XII Spotkanie Lotnicze w Forcie Borek

2023-01-16 11:55

Był drugi dzień świąt Bożego Narodzenia 1944 roku. Na przedpolu Fortu Borek awaryjnie wylądował amerykański bombowiec B-17 o imieniu „Candie”. Dziś, 78 lat później, fani lotnictwa i nie tylko wspominają to wydarzenie podczas XII Dni Lotniczych.

W sobotę 14 stycznie w Forcie Borek odbyło się XII Spotkanie Lotnicze. Wydarzenie organizowane jest co roku z okazji rocznicy awaryjnego lądowania amerykańskiego bombowca B-17 o nazwie własnej "Candie". Doszło do tego 26 grudnia 1944 roku. Samolot, który bombardował w tym czasie niemieckie zakłady na Śląsku, został dwukrotnie postrzelony z artylerii przeciwlotniczej. Załoga była zmuszone do lądowania w pobliżu Fortu Borek, gdzie mieścił się wtedy niemiecki obóz dla jeńców.

- Co ciekawe pierwszymi na pokładzie latającej fortecy nie byli Niemcy, tylko chłopcy z okolicznych chałup. Dostali od Amerykanów czekoladę, puszki z zupą pomidorową. Dopiero potem na miejscu pojawili się wartownicy niemieccy, a żołnierze amerykańscy dostali się do niewoli – opowiada dr Krzysztof Wielgus z Politechniki Krakowskiej, jeden z organizatorów wydarzenia.

Krakowska gwara - sprawdź, czy znasz słowa z grodu Kraka!

Pytanie 1 z 10
Zaczynamy od smakołyków i Tłustego Czwartku. Jak w Krakowie określamy faworki?

Dr Wielgus z radością przyznaje, że „Candie” wróciła do domu. Fort Borek bowiem dopiero od lata zeszłego roku pełni funkcje filii Centrum Kultury Podgórza. Tegoroczne Spotkanie Lotnicze było pierwszym, które odbyło się tak blisko miejsca lądowania amerykańskiej latającej fortecy

Oprócz wspomnień poświęconych „Candie”, podczas wydarzenie odsłonięto wystawę „Lotnicze ślady w Karpatach”. W Forcie Borek można obejrzeć tablice, które znajdziemy również w miejscowościach rozsianych po województwach małopolskim, śląskim i podkarpackim.

- Miejsc związanych z wydarzeniami lotniczymi jest w Polsce południowej około 400. To są miejsca nie tylko związane z działaniami wojennymi, ale też szybowiska, lotniska, miejsca gdzie urodzili się bądź mieszkali sławni lotnicy. Tam warto zaprosić turystów, stąd idea szlaku historii lotnictwa w Karpatach – wyjaśnia dr Wielgus.

Planów związanych z „Candie” w Forcie Borek jest znacznie więcej. Już tego lata otwarcie wystawy „Okna historii”. W specjalnym pomieszczeniu znajdzie się między innymi podwieszony pod sufitem model bombowca B-17, który 78 lat temu lądował w tym miejscu. Nad makietą w skali 1:12 pracuje Arkadiusz Sordyl, modelarz i miłośnik lotnictwa, zawodowo konstruktor pojazdów.

XII Spotkanie Lotnicze uświetnił koncert muzyki swingowej w wykonaniu Big Bandu Dobczyce. Szlak „Lotnicze ślady w Karpatach” to wspólny projekt Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK, Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego, Politechniki Krakowskiej i Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowa, a także samorządów lokalnych, na których terenie znajdują się tablice upamiętniające wyjątkowe lotnicze wydarzenia.

Samoloty nad Warszawą