Tatry. Jedna osoba ranna w wyniku lawiny pod Rysami
Do zdarzenia doszło w środę, 2 kwietnia w Tatrach. Pod Rysami zeszła lawina, w wyniku czego interweniowali ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W akcji ratunkowej brało udział 25 ratowników, dwa psy oraz dron. W wyniku zdarzenia poszkodowana została jedna osoba porwana przez lawinę. Rannego przetransportowano śmigłowcem do szpitala w Zakopanem. Jak poinformowało TOPR, wszelkie szczegółowe informacje zostaną udzielone po zakończeniu działań w Tatrach.
Polecany artykuł:
W Tatrach do godz. 20:00 obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Zgodnie z komunikatem turystycznym Tatrzańskiego Parku Narodowego, na chwilę obecną wyróżnia się następujące zagrożenia:
- W Tatrach obowiązuje zagrożenie lawinowe.
- Wieje silny wiatr - na szlaki mogą łamać się gałęzie i drzewa, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.
- Tatrzańskie stawy rozmarzają - apelujemy o niewchodzenie na tafle lodu, który jest cienki i może się załamać.
- Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy, mogą spadać kamienie i gałęzie, osuwać się skały lub powalone drzewa.
- Ze względu na obryw skalny w rejonie wschodniej ściany Wielkiego Szczytu Mięguszowieckiego odradzamy działalności taternickiej w tym rejonie. Prosimy również zachować szczególną ostrożność podczas wędrówek na Przełęcz pod Chłopkiem.
Pokrywa śnieżna jest na ogół związana dobrze, ale na niektórych stromych stokach jest związana umiarkowanie. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne – informuje TOPR.
Jakie są aktualne warunki na szlakach w Tatrach?
Warunki do uprawiania turystyki są trudne. Na szlakach jest mokro i ślisko. Opady deszczu ze śniegiem, wraz z niskim pułapem chmur i mgłą, utrudniają widzialność powyżej górnej granicy lasu, co może prowadzić do utraty orientacji w terenie i pobłądzeń. Dodatkowe utrudnienie stanowi silny wiatr, utrudniający poruszanie się. Wyjścia w wyższych partiach Tatr wymagają doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz dostosowania trasy do panujących warunków. Niezbędny jest odpowiedni sprzęt zimowy (raki – nie raczki! Czekan, kask, lawinowe ABC – detektor, sonda, łopatka) oraz umiejętność jego obsługi. Niemniej jednak, odradzamy dziś wycieczki w te partie Tatr. Na niżej położonych szlakach jest bardzo mokro i występuje dużo błota, gdzieniegdzie oblodzenia. Miejscami są one przyprószone cienką warstwą śniegu - podaje TPN.
