Ciekawostki

To jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast na Spiszu. Leży blisko Małopolski [GALERIA]

2025-05-12 17:51

Województwo małopolskie z pewnością cechuje wiele atutów, a jednym z nich jest bez wątpienia korzystne położenie. Dzięki temu jego mieszkańcy mogą z łatwością eksplorować najpiękniejsze zakątki Europy. Do takich miejsc zaliczymy także słowacką Lubowlę, oddaloną od południowych krańców województwa o zaledwie kilkadziesiąt kilometrów. Miasto to jest uznawane za jedno z najpiękniejszych i najstarszych na Spiszu.

Lubowla. Najpiękniejsze i najstarsze miasto Spiszu leżące blisko Małopolski

Myśląc o dłuższej eskapadzie wcale nie trzeba wybierać najpopularniejszych kierunków. Dziś przygotowaliśmy coś dla osób, które chcą udać się w nieco bardziej nietypowe, ale równie ciekawe miejsce. Mowa o Lubowli/Starej Lubowli, niewielkim mieście na Słowacji zamieszkiwanym przez nieco ponad 15 tys. osób. Rozmiary Lubowli mogą jednak mylić. Pozornie małe miasteczko skrywa wiele zabytków i atrakcji turystycznych. Zacznijmy jednak od podstaw.

Stara Lubowla leży w kraju preszowskim na Słowacji, na wysokości 545 m n.p.m., w Kotlinie Lubowelskiej. Lubowla jest jednym z najstarszych miast obecnego Spiszu. To region historyczny położony w Karpatach Zachodnich, w dorzeczu górnego Popradu. Spisz na północncym zachodzie sąsiaduje z Podhalem, a na północy z ziemią sądecką. Spisz jest obecnie podzielony granicą państwową. Zdecydowana większość tego obszaru leży na Słowacji (3,5 tys. km kw.). Polski Spisz liczy ok. 195,5 km kw. Największe lub najsłynniejsze spiskie miejscowości to Poprad, Kieżmark, Nowa Wieś Spiska, Lewocza i opisywana Stara Lubowla, która jest jednym z najstarszych miast w tym rejonie. Pierwsza pisemna wzmianka o osadzie pochodzi z końca XIII wieku. W 1364 roku Stara Lubowla uzyskała prawa miejskie za sprawą króla Ludwika Węgierskiego.

Kraków Radio ESKA Google News

Co ciekawe, Lubowla była kiedyś częścią składową państwa polskiego. W latach 1569-1769 należała do Korony Królestwa Polskiego jako depozyt Zygmunta Luksemburskiego. Co można zwiedzić w Starej Lubowli? Najważniejszym zabytkiem miasta jest z pewnością tamtejszy zamek wzniesiony w XIV wieku na polecenie króla Węgier Andrzeja III. W 1412 roku to właśnie tam Zygmunt Luksemburski zastawił część ziemi spiskiej (w tym zamek) za pożyczkę u króla Polski Władysława Jagiełły. W 1528 roku, w związku z rosnącym zagrożeniem ze strony Imperium Osmańskiego rozbudowano mury obronne warowni. Obecnie jest ona częściowo odrestaurowaną ruiną.

W Lubowli oglądać możemy także Muzeum Architektury Ludowej otwarte pod wzgórzem zamkowym w 1985 roku. Wartymi odwiedzenia zabytkami są także gotycki kościół św. Mikołaja z ok. 1280 roku, a także sam średniowieczny rynek Lubowli.

Atutem słowackiego miasta jest jego położenie w odległości zaledwie kilkudziesięciu kilometrów od południowych granic województwa małopolskiego. Z Krynicy dotrzemy tam w 45 minut, a z Nowego Sącza w około godzinę. Podróż z Krakowa to czas ok. 2,5 godziny.

spot wieczoru wyborczego 18_05_2025