Małopolska kurator oświaty Gabriela Olszowska

i

Autor: Klaudia Bobela

WIADOMOŚCI

Małopolska kuratorka oświaty Gabriela Olszowska chce zmiany systemu oceniania uczniów: "Dość pasków. Sio z paskami".

2024-06-18 9:23

Małopolska kuratorka oświaty Gabriela Olszowska zabrała w mediach społecznościowych głos na temat oceniania uczniów i uczennic oraz wystawiania świadectw z czerwonym paskiem. Jej zdaniem taki dokument nie powinien być wystawiany po ukończeniu każdej klasy, ale po ukończeniu konkretnych szczebli edukacji.

Kraków. Gabriela Olszowska zastąpiła Barbarę Nowak na stanowisku małopolskiej kuratorki oświaty

Jesienią ubiegłego roku Gabriela Olszowska zastąpiła Barbarę Nowak na stanowisku małopolskiej kuratorki oświaty. Nowak była jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci w polskim resorcie szkolnictwa. Zmiana nastąpiła po wygranych przez Koalicję 15 Października wyborach parlamentarnych, do których doszło w jesienią 2023 roku. Gabriela Olszowska od początku sprawowania urzędu dała się poznać jako całkowite przeciwieństwo swojej poprzedniczki. Pokazała, że jest otwarta dla wszystkich uczniów i uczennic, i w przeciwieństwie do Nowak, zależało jej na wspieraniu osób LGBT oraz prowadzeniu rzetelnej edukacji, w której to potrzeby młodzieży zostaną postawione na pierwszym miejscu.

Kraków. Małopolska kuratorka oświaty Gabriela Olszowska chce zniesienia świadectw z czerwonym paskiem

Na temat świadectw z czerwonym paskiem w Polsce od kilku lat toczy się poważna dyskusja. Co ciekawe, w tym temat można zauważyć pewną polaryzację. Chociaż coraz więcej osób opowiada się za ich zniesieniem, niektórzy rodzice są temu przeciwni, chcąc mieć miarodajny wynik sukcesu swojego dziecka. To jednak złudne podejście, ponieważ czerwony pasek na świadectwie nie jest miarą faktycznej wiedzy, nabytej przez uczniów i uczennice. Podobnego zdania jest małopolska kuratora oświaty Gabriela Olszowska, która na Facebooku zadeklarowała, że powinno się z tym skończyć. Dodała, że świadectwa powinny być wystawiane także na konkretnym szczeblu edukacji, a nie po ukończeniu każdej klasy.

— Dość pasków. Sio z paskami. "Nie" dla pasków na świadectwie. Świadectwa tylko dla 3 i 8 klasy oraz maturalne — napisała Gabriela Olszowska na Facebooku.

Quiz wiedzy o Krakowie. Czy rozpoznasz dzielnice miasta po zdjęciach?

Pytanie 1 z 10
W jakiej dzielnicy Krakowa zrobiono to zdjęcie?
Grzegórzki

Kraków. Gabriela Olszowska proponuje nowy system oceniania uczniów

W kolejnym poście na Facebooku Gabriela Olszowska zadeklarowała, że nie chce całkowitej rezygnacji z oceniania uczniów, ponieważ rodzice powinni wiedzieć, jak wyglądają postępy w edukacji swoich pociech. Niemniej obecny system uważa za przestarzały. W komentarzu pod postem zaproponowała inną metodę, za prof. Jaskulską. 

Jestem za szkolnym ocenianiem. Pod warunkiem, iż wiemy, co to jest ta ocena. To nie stopień. Wystawianiu / stawianiu tylko stopni jestem przeciwna. To potężne narzędzie. Niektórzy zrozumieli, że to, iż nie przekonują mnie o niczym paski na świadectwie (spuścizna po ZSRR), to odrzucam ocenianie. Nie, nie odrzucam — napisała Gabriela Olszowska na Facebooku. — Od ponad 20 lat nie przekonują mnie świadectwa promocyjne, nie oznacza to, że odrzucam nowoczesne ocenianie. Uczniowie i rodzice mają mieć rzetelna informację zwrotną, co i jak idzie w sprawie realizacji wymagań edukacyjnych zaplanowanych na dany rok — dodała Olszowska.

Gabriela Olszowska

i

Autor: Screenshot Facebook Gabriela Olszowska

Kolejna figurka na krakowskim smoczym szlaku. Poznajcie Smoka Kazimierza:

Smoczy Piknik Rodzinny 2024 w Krakowie
Listen on Spreaker.