Spis treści
- Gdzie na ryby w Małopolsce 2024? Lista najlepszych łowisk
- Małopolskie łowiska. Co warto o nich wiedzieć?
- Wędkarstwo w Małopolsce. Nad jezioro, czy nad rzekę?
Gdzie na ryby w Małopolsce 2024? Lista najlepszych łowisk
Pisząc o połowie ryb, warto na początku zająć się zagadnieniami prawnymi. Należy zaznaczyć, iż osoba, która decyduje się na amatorski połów ryb w Polsce musi posiadać kartę wędkarską, która uprawnia do rzeczonych połowów. W przypadku łowisk komercyjnych uprawnienia zazwyczaj nie są wymagane. Skupimy się dzisiaj na ogólnodostępnych zbiornikach i rzekach w Małopolsce, którymi administruje m.in. Polski Związek Wędkarski. Gdzie najlepiej wybrać się na ryby w Małopolsce? W tej kwestii nie ma złotego środka. Wszystko zależy od tego, jakie ryby chcemy złowić. Województwo małopolskie jest regionem zasobnym w ryby. W Małopolsce można złowić przeróżne gatunki, zaczynając od pospolitych karpi, płoci czy leszczy, przez królujące w górach pstrągi potokowe i lipienie, kończąc na niezwykle rzadkich gatunkach, takich jak głowacica. Gdzie można łowić w Małopolsce? Przed wyjazdem na ryby należy koniecznie sprawdzić regulamin konkretnego łowiska. Z zasady połów dozwolony jest w małopolskich jeziorach, rzekach i potokach (za wyjątkami i obszarami chronionymi). W galerii poniżej znajdziecie listę najlepszych, ogólnodostępnych łowisk w Małopolsce.
Małopolskie łowiska. Co warto o nich wiedzieć?
Warto zastanowić się, jakie ryby złowimy na małopolskich łowiskach. Jak pisaliśmy, gatunków jest tak naprawdę bardzo wiele. Typowymi dla małopolskich jezior i rzek są:
- karp,
- szczupak,
- sandacz,
- pstrąg potokowy,
- sum,
- brzana,
- kleń,
- okoń.
Wędkarstwo w Małopolsce. Nad jezioro, czy nad rzekę?
Wszystko zależy od tego, co zamierzamy złowić. W jeziorach zwykle najliczniejsze będą charakterystyczne dla tych zbiorników gatunki, takie jak karp, leszcz, płoć, karaś, lin, sandacz, szczupak, sum, okoń kleń czy amur. W Małopolsce wędkarze mogą także łowić w górskich rzekach. Królują tam gatunki, które wymagają czystszej i bardziej natlenionej wody, takie jak pstrąg potokowy, lipień, brzana czy głowacica.
Czy w Małopolsce można łowić ryby bez karty wędkarskiej? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – można to robić jedynie na prywatnych łowiskach, jeśli te mają taki zapis w swoim regulaminie. Gdzie wyrobić kartę wędkarską w Małopolsce? Miejscem, w którym wyrabia się kartę wędkarską jest wybrane starostwo powiatowe. Jak wygląda proces uzyskiwania karty wędkarskiej? Najpierw należy skontaktować się z wybranym kołem Polskiego Związku Wędkarskiego, a następnie zdać odpowiedni egzamin. Dopiero wówczas można złożyć wniosek o kartę wędkarską w starostwie powiatowym. Ile kosztuje karta wędkarska 2024? W Okręgu PZW w Krakowie wysokość opłaty za wydanie karty wędkarskiej wynosi 10 zł (należy ją uiścić w kasie danego starostwa powiatowego). Co ważne, na tym opłaty się nie kończą. W PZW należy jeszcze uiścić składkę członkowską (170 zł, bez ulg). Czy każdy musi posiadać kartę wędkarską? Z tego obowiązku zwolnione są osoby do 14. roku życia lub cudzoziemcy (przy zakupie odpowiedniej licencji).