Matury próbne 2022/2023. Terminy egzaminów
Rok szkolny 2018/2019 był ostatnim rokiem funkcjonowania gimnazjów. Prawo i Sprawiedliwość wdrożyło reformę przywracającą 4-letnie liceum. Oznacza to, że w maju 2023 roku absolwenci 4-letniego liceum ogólnokształcącego napiszą maturę w nowej formule. Treningiem mają być matury próbne organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Zostaną przeprowadzone od 28 do 30 września oraz od 12 do 22 grudnia.
Próbna matura 2022 z języka polskiego. Co się zmieni?
W środę, 28 września uczniowie napiszą próbny egzamin maturalny z języka polskiego. Nowa formuła matury zakłada sporo zmian: na napisanie egzaminu uczniowie będą mieli cztery godziny, a nie jak dotąd 170 minut. Arkusz będzie składał się z trzech części. W pierwszej uczniowie na podstawie dwóch podanych tekstów będą musieli odpowiedzieć na pytania oraz napisać notatkę syntetyzującą. Druga część to tzw. język polski w użyciu – tu uczniowie będą musieli rozwiązać zadania związane z tekstami literackimi, a więc z lekturami i wierszami. Mogą też pojawić się pytania o epoki, konteksty filozoficzne czy historycznoliterackie. Trzecia część to wypracowanie argumentacyjne. W poprzednich latach uczniowie mieli podany temat i fragment lektury, teraz natomiast nie pojawi się fragment, a polecenie z tematem, obowiązkowym odwołaniem się do wskazanej lektury obowiązkowej oraz tej, wybranej przez ucznia, a także do kontekstów.
Oto lista utworów literackich, które trzeba znać w całości:
- Jan Parandowski - Mitologia, część I Grecja;
- Sofokles - "Antygona"
- Jan Kochanowski - "Odprawa posłów greckich"
- William Szekspir - "Makbet"
- Molier - "Skąpiec"
- Adam Mickiewicz - "Konrad Wallenrod"
- Adam Mickiewicz - "Dziady cz. III"
- Juliusz Słowacki - "Kordian"
- Bolesław Prus - "Lalka"
- Eliza Orzeszkowa - "Gloria victis"
- Henryk Sienkiewicz - "Potop"
- Fiodor Dostojewski - "Zbrodnia i kara"
- Stanisław Wyspiański - "Wesele"
- Stefan Żeromski - "Przedwiośnie"
- Tadeusz Borowski - opowiadania: "Proszę państwa do gazu", "Ludzie, którzy szli"
- Gustaw Herling-Grudziński - "Inny świat"
- Hanna Krall - "Zdążyć przed Panem Bogiem"
- Albert Camus "Dżuma"
- George Orwell - "Rok 1984"
- Sławomir Mrożek - "Tango"
- Marek Nowakowski - "Raport o stanie wojennym" (wybrane opowiadanie)
- Marek Nowakowski - "Górą Edek" (z tomu Prawo prerii)
- Jacek Dukaj - "Katedra" (z tomu W kraju niewiernych)
- Andrzej Stasiuk - "Miejsce" (z tomu Opowieści galicyjskie)
- Olga Tokarczuk - "Profesor Andrews w Warszawie" (z tomu Gra na wielu bębenkach).
Przypomnijmy, że oprócz utworów wymienionych powyżej, jest również cała lista lektur, których znajomość wymagana jest we fragmentach. Spis można znaleźć w informatorze maturalnym dotyczącym nowej formuły matury na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Matura próbna z matematyki oraz języka nowożytnego
29 września, w czwartek odbędzie się matura próbna z matematyki na poziomie podstawowym (będzie trwała 180 minut), a 30 września, w piątek – próbne egzaminy z języków obcych nowożytnych na poziomie podstawowym (matury z języka angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i z języka włoskiego). Istotnym jest, że arkusze rozwiązane przez uczniów sprawdzać będą nauczyciele w ich macierzystych szkołach, a przystąpienie do egzaminów próbnych nie jest obowiązkowe, stanowi jednak dobry trening umiejętności i zapoznania się z nową formułą egzaminu.